‘Jadrija naše mladosti: 100 godina kupališta Jadrija’, knjiga autora Igora i Gorana Radina u izdanju Turističke zajednice grada Šibenika predstavljena je danas u šibenskoj knjižnici uz veliki odaziv posjetitelja. Nije ni čudno da takvo izdanje u povodu 100 godina kultnog šibenskog kupališta pobudi zanimanje, kako sjećanjima tako i brojnim fotografijama, jer malo koji Šibenčanin ili Šibenčanka nema svoj niz uspomena sa Jadrije.
– Na promociji knjiga nije uobičajena ovolika posjećenost, ali ovdje očito ima i puno emocija – kazala je novinarka Živana Podrug.
Dino Karađole, direktor TZ grada Šibenika kazao je kako ideja za izradu knjige datira u 2022. godinu kada je Turistička zajednica bila nositelj svih aktivnosti obilježavanja te velike godišnjice.
– Igor i Goran Radin došli su mi tada sa već gotovim konceptom i prijedlogom za monografiju Jadrije. Posao je potrajao godinu i pol dana jer je problem bilo bogatstvo materijala koji oni imaju i desetljećima prikupljaju. Sve je to trebalo komprimirati i svesti u ovakvu formu. Mislim da je stvorena impresivna monografija i trajna vrijednost za buduće generacije – kazao je Karađole.
Po riječima autora Igora Radina ideja izrade monografije prvi put se pojavila 1985. godine, ali tada nije realizirana, a kako su prošle i 90-ta i 95-ta godišnjica, knjiga je sada dopunjena svim proteklim aktualnim manifestacijama.
– Projekt Jadrije radim još od vremena dok su bili živući neki od prvih sudionika početaka Jadrije koji više nisu među nama. Oni su mi ispričali svoja sjećanja, bilo je njih sedam-osam koji su ispričali neke svoje crtice iz života na Jadriji. Najvažnija okosnica cijele priče i pristupa realizaciji knjige je priča Asje Marotti. Ona je tu najvažniji pripovjedač. Ispričala je svoju priču od 1925. godine kada su je roditelji prvi put doveli na Jadriju, što su joj, naravno, roditelji kazivali pa sve do 90-tih godina. Asja je bila toliko temeljita da smo njezine priče i sjećanja ‘razbili’ na poglavlja ove knjige – kazao je Igor Radin.
Uz Asju Marotti, u knjizi su i sjećanja Tonka Ninića, Željka Relje, Božene Lovrić rođene Jerinić i još nekolicine Jadrijaša.
Hrvoje Defar u epilogu knjige piše, između ostaloga, ‘Osim puke kronologije mora se duhom i stilo, slikom i tekstom, postići cilj. Spomenuti najvažnije čiunjenice, odati priznanje mnogim zaslužnim građanima, ljubiteljima Jadrije i zaljubljenicima prirode i okoliša. I teški je previd zaboravi li se i najmanjega. O Jadriji se mora pisati srcem. ‘Ko nije ositija čvrčke, ‘ko se nije naboja na ježa, čuva i trča za drčinon, izgubija takujin, pa’ u more s broda ili s rive, izdera se na bilo koga, zakasnija na brod i ljut ka’ pas sova mater svima…neka stoji doma.
U glazbenom dijelu programa promocije nastupili su Krešimir Batinica i Ante Stošić, a svi koji žele imati knjigu moći će je uskoro nabaviti u knjižare Matica u Šibeniku te u internetskoj prodaji.