Odredba kojom je korisnicima koji nisu kućanstvo, a odobreno im je umanjenje paušala, propisana kazna u visini umanjenog fiksnog dijela usluge ako Zelenom gradu Šibenik ne dostave dokaz o odvojeno predanom otpadu, nije u skladu sa Zakonom o gospodarenju otpadom, utvrdilo je u svom nadzoru Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja.
– Ministarstvo je po službenoj dužnosti preispitalo sadržaj odredbe članka 39. stavka 2. točke 9. Odluke kojom prilikom je utvrdilo da sadržaj navedene odredbe Odluke proširuje obvezu plaćanja ugovorne kazne na situaciju koja nije propisana člankom 72. stavkom 1. ZGO, a koju je potrebno restriktivno tumačiti. Obzirom na naprijed navedeno utvrđenje, molimo Gradsko vijeće Grada Šibenika da u roku od 15 dana dostavi očitovanje na utvrđenu nepravilnost te nas obavijesti o mjerama koje se planiranju poduzeti radi otklanjanja nepravilnosti – potvrdili su nam iz Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja.
Grad Šibenik je od četvrtka, 25. siječnja do 23. veljače stavio u proceduru javnog savjetovanja Nacrt Odluke o izmjenama i dopunama Odluke o načinu pružanja javne usluge sakupljanja komunalnog otpada po kojem se briše sporna kaznena odredba, ali ne i odredbu koja korisnicima daje pravo koje dio njih neće moći ostvariti.
– Brisanje navedene odredbe ne dovodi do promjene odredbe članka 31b. stavka 7. Odluke kojim je definirano da korisnik javne usluge koji nije kućanstvo, a koji dokaže davatelju usluge kako je u razdoblju od jedne kalendarske godine najmanje 3 (tri) puta predao reciklabilni, biootpad, glomazni, proizvodni otpad te opasni komunalni otpad ovlaštenom sakupljaču ima pravo na umanjenje cijene obvezne minimalne javne usluge sukladno članku 31b. Odluke – napominju u obrazloženju odluke o kojoj će se, nakon javnog savjetovanja, očitovati i Gradsko vijeće.
Kako propisivanje kriterija za umanjenje paušala nije u nadležnosti Ministarstva gospodarstva neprovedivost pa i diskriminativnost ove odredbe Ministarstvo nije propitivalo niti o njoj odlučivalo. Gradska uprava propisala je tako kriterije koje obrtnici, trgovci, iznajmljivači i svi ostali u kategoriji nekućanstva koji koriste zelene otoke u gradu ne mogu zadovoljiti, dok oni koji imaju vlastite kante za reciklabilni i biootpad to mogu.
Dakle, propisani kriteriji su trenutno neprovedivi za sve u širem središtu Šibenika i dovode ih u nepovoljniji položaj u odnosu na istu kategoriju korisnika koji će moći ostvariti pravo na umanjenje paušala. Ostane li Odluka Grada Šibenika u ovom obliku bit će zanimljivo vidjeti jesu li gradski vijećnici spremni još jednom dignuti ruke za nešto što se u praksi ne može primijeniti jednako na sve korisnike u istoj kategoriji. Na primjeru gospodarenja otpadom već su nekoliko puta dokazali da nemaju pojma za što dižu ruku. Odnosno, digli su je protiv interesa dijela svojih sugrađana.