Dok nas meteorolozi upozoravaju na vrhunce ljetnog vala, gotovo sigurno se u svakoj kući frižideri pune dodatnim bocama vode za hlađenje. Budući da u frižideru nikad nema dovoljno mjesta za težu ambalažu, svi posežu za plastičnim bocama kao što su one od kupljene vode, mineralne ili nekog soka… Rijetko tko provjerava oznake o vrsti plastike koje trebaju biti na dnu svake plastične boce i koje nam trebaju reći smijemo li ih više puta koristiti, piše N1.
Uvijek mislimo: ‘Ovaj put neće biti problema, nesreće se uvijek događaju drugima, neće nam ništa biti ako još jednom stavimo vodu u praznu plastičnu bocu za hlađenje…’ Međutim, griješimo jer nije svaka plastika ista, zbog čega svaka ima svoju oznaku i nije svaka za ponovno korištenje.
Na dnu svake boce nalazi se trokut s određenim brojem koji govori koliko je ta boca opasna za zdravlje, otpušta li mikroplastiku ili više ili manje kancerogenih tvari. Plastika koja se koristi za izradu boca ima sedam kategorija, a odavno je utvrđeno da ovih sedam kodova za identifikaciju plastike imaju različite razine toksičnosti. Neke su označene kao “dobra” plastika, ako uopće možemo nazvati bilo koju plastiku dobrom kada je u pitanju konzumacija. Ali prihvatimo tu ocjenu pa evo što možemo, a što ne možemo ponovo koristiti prema kategorijama.
1 – PET (PETE)
(IZBJEGAVATI)
Ovo je polietilen tereftalat koji se koristi za izradu boca za vodu, sokove, deterdžente. Jedino dobro je što se može reciklirati.
Boce ovog sastava su namijenjene isključivo jednokratnoj upotrebi jer postoji mogućnost ispuštanja teških metala antimona i kemijskog spoja EPA, koji negativno utječu na hormone. Osim toga, mogu sadržavati i kancerogene tvari.
2 – HDP (HDPE)
(“DOBRA” PLASTIKA)
Ovdje govorimo o polietilenu visoke gustoće koji se najčešće koristi za mliječne boce i može se reciklirati.
Smatra se da je ovo “dobra” plastika koja je sigurna za upotrebu jer postoji vrlo mala vjerojatnost da će ispustiti štetne kemikalije u vodu.
3 – PVC (3V)
(IZBJEGAVATI)
Ovo je polivinil klorid koji se koristi za izradu plastičnih podova, tegli za cvijeće, kreditnih kartica, zavjesa za tuš…
Ovakva plastika se i dalje najčešće koristi za izradu plastičnih boca iako otpušta dvije otrovne kemikalije koje remete funkciju hormona u ljudskom tijelu.
4 – LDPE
(“DOBRA” PLASTIKA)
Ovo se odnosi na polietilen niske gustoće koji se koristi za izradu omota za CD, plastičnih vrećica za kupovinu ili zamrzavanje hrane.
Ne otpušta kemikalije u vodu.
5 – PP
(“DOBRA” PLASTIKA)
Ovdje govorimo o polipropilenu koji se koristi za izradu plastičnih čepova, slamki, kutija za čuvanje hrane, a često se ne reciklira.
Ovo je “dobra” plastika koja ne šteti zdravlju. Čašice za jogurt i boce za sirupe se izrađuju od ove plastike.
6 – PS
(IZBJEGAVATI)
Ovdje govorimo o opasnom polistirenu koji spada u “lošu” plastiku od koje se izrađuju plastične čaše za kavu. Otpušta kancerogenu tvar stiren.
Namjena je samo za jednokratnu upotrebu, kao što su čaše za kavu ili ambalaža za brzu hranu.
7 – PC (ili bez oznake)
(IZBJEGAVATI)
Ovo je najgora mješavina nekoliko vrsta plastike. Najnezdravija plastika koja se koristi za pakiranje prehrambenih proizvoda. Plastika s brojem 7 ili bez oznake (što znači da je 7) otpušta kemikaliju BPA koja je povezana s povećanim rizikom od srčanih oboljenja, dijabetesa i abnormalnosti jetrenih enzima. Nevjerojatno je da se koristi za izradu flašica za bebe, ali i sportskih boca, kao i za proizvodnju posuda za čuvanje hrane. Europska unija je zabranila korištenje ove plastike za izradu boca za bebe.