Krajem prošlog tjedna obavljena je primopredaja najvećeg dijela središnjeg drniškog gradskog trga – Poljane. Trg je poprimio konačni izgled uz koji će, kao prepoznatljivi simbol svoje sredine, odrastati generacije Drnišana. Zanimljivo, dio trga, preciznije takozvano polje B, koncem ovog mjeseca bit će predmet sudskog spora Grada Drniša i izvođača radova, tvrtke “Graditelj svratišta”.
Tijekom izvođenja radova, naime, utvrđeno je da debljina kamena u tom dijelu trga, na površini od 368 četvornih metara, nije odgovarajuće debljine, odnosno da su ploče 1,3 centimetra tanje od troškovnikom i natječajnom dokumentacijom predviđenih 10 centimetara.
Novac ‘ležao’ u proračunu
Zapravo, na ovakvu, novouređenu Poljanu ionako se predugo čekalo, ako se uzme u obzir da je dva milijuna namjenskih kuna za projekt uređenja “ležalo” u proračunu od 2008. godine do lani. Sredstva je odobrio nekadašnji Fond pri Ministarstvu regionalnog razvoja, no kako je kriza tek počinjala i nije se slutilo kad će završiti, a Grad Drniš trebao osigurati preostali dio investicije za koju se znalo da neće biti niža od ‘pologa’, teško je bilo povući prvi potez.
Lani, nakon što je preuzeo gradonačelničku funkciju, Begonju je dočekao novac, ali i traženje da se novac za Poljanu, zbog neiskorištenosti, vrati u državni proračun. Novi je gradonačelnik, kao tadašnji predsjednik drniškoga Gradskog vijeća, znao da se od 2009. pa do 2012. godine u gradskom proračunu Drniša skupilo nešto novca.
Nije se, govori Begonja, previše investiralo u komunalnu infrastrukturu, pa se moglo računati na ta sredstva. S resornim je ministrom dogovorio da se, umjesto povrata novca, krene u investiciju. Obvezao se da će do kraja prošle godine provesti postupak javne nabave i izabrati izvođača. Rečeno, učinjeno.
– Okončali smo postupak javne nabave, izabrali izvođača i počeli projekt po principu financiranja koji je podrazumijevao 50 posto investicije iz državne blagajne, a 50 posto iz vlastitih sredstava. Takav je dogovor bio 2008. godine. Kad su se radovi zahuktali, nastao je problem oko debljine ploča na polju B. Utvrđeno je i zapisnički konstatirano da se izvođač nije pridržavao troškovnika i natječajne dokumentacije.
Uočili smo nepravilnost i kazali neka se nastavi realizacija projekta, a sporno polje ćemo naknadno rješavati, uvijek nam ostaje sud. Tako se i dogodilo. Prvo sudsko ročište je 25. rujna, pa ćemo vidjeti kakva će biti presuda… obeštećenje, zamjena ploča o trošku izvođača radova…. Uglavnom, sud će dati konačnu riječ. A za ostali dio Poljane obavljena je primopredaja – kaže nam gradonačelnik.
Reakcije građana na novi izgled trga su podijeljene, no uvijek će, veli Begonja, biti onih kojima se sviđa i drugih koji se nostalgično vezuju uz nekadašnje vizure grada. Činjenica je, kaže, da je bio krajnji trenutak da se po pitanju Poljane nešto poduzme jer je trg djelovao prilično zapušteno, od nekadašnjih ispucalih ploča do dijelova izdignutih korijenjem stabala i umjetnih lokvi nakon obilnijih kiša. I stabla na trgu su se počela sušiti, a struka je sugerirala potpunu zamjenu i sadnju novih.
– Bilo je različitih rješenja, no mi smo se opredijelili za ovo i smatramo da Poljana nije izgubila dušu. To je trg generacija koje tek stasaju, suvremen je i funkcionalan. Kvalitetom i pomnim održavanjem trajat će desetljećima. Osim toga, trgu će moći pristupiti i invalidne osobe, postoje i rukohvati za starije osobe na prilazu, klupice za odmor, zelena zona…
Hrženjak: Sudski proces se mogao izbjeći
Zdenko Hrženjak, tehnički direktor tvrtke “Graditelj svratišta” kojoj su povjereni radovi na drniškoj Poljani, smatra kako je uobičajeni gradilišni problem u Drnišu nepotrebno poprimio medijski publicitet i nanio štetu toj tvrtki. To što je dio trga popločan tanjim materijalom od ugovorenoga nije, tvrdi, nerješiva situacija. I sudski se spor mogao izbjeći.
– Od početka smo nudili dogovor i odštetu, riječ je o uočenom gradilišnom problemu. To su situacije koje se uvijek mogu dogoditi, rješavaju se na drugoj razini, a novinske su stranice najgora solucija. Dogodilo se što se dogodilo, dobavljač, splitski “Jadrankamen”, priznao je svoju krivnju i odmah nudio odštetu. No, radovi su ipak nastavljeni…
Otvoreni smo za dogovor, nudili smo ga od početka. I projektanti su dali svoje mišljenje, dao ga je i Rudarski fakultet kad je u pitanju korištenje, odnosno eksploatacija, tako da smo sa stručne strane dali sve što smo smatrali da je potrebno. “Jadrankamen” je dao svoju procjenu, prema njoj je šteta gotovo zanemariva u odnosu na ukupnu investiciju.
Uostalom, građevinska knjiga postoji, dokumentacija postoji, prema tome nadzor je taj koji može priložiti svakorješenje za to, a najgore rješenje je što je to pitanje nepotrebno zaokupiralo javnost, a ne struku i lokalnu samoupravu. Trg se koristi, nije nikome trebala ta gužva – zaključuje Hrženjak.
Eh, da mi je i fontana…
Gradonačelniku se svidjelo i idejno rješenje Poljane s fontanom, ali u tom slučaju investicija bi se popela na gotovo pet milijuna kuna, što nije bilo moguće osigurati.
– Ovako, ostalo nam je neutrošenih dvjesto tisuća kuna. Njih ćemo, dobijemo li odobrenje, usmjeriti na uređenje prostora ispred ulaza u gradsku upravu. To je nužno i zbog pristupa i zbog izgleda. Rubni zid će se ispjeskariti, postaviti novi rasvjetni stupovi i popločati površina po uzoru na prilaz obližnjoj zgradi NP-a Krka – najavio je Begonja.
IZVOR: drnisnews.com