Gubitak pamćenja česta je pritužba među starijim osobama i njihovim skrbnicima. Dobra vijest je da postoje jednostavni načini za poboljšanje memorije koji nisu skupi niti dugotrajni. Evo koraka koje možete poduzeti kako biste sačuvali, pa čak i poboljšali pamćenje.
- Spavati
Dovoljno sati sna možda se ne čini kao “lijek” za gubitak pamćenja ali san zapravo pokreće promjene u mozgu koje učvršćuju sjećanja. Također jača veze između moždanih stanica i pomaže u prijenosu sjećanja iz kratkoročnog u dugotrajno pamćenje. To znači da je vjerojatnije da će nove uspomene koje stvaraju vaši stariji ostati s njima.
- Poboljšana prehrana
Promjena prehrane starijih osoba na hranu bogatu mono- i polinezasićenim mastima, kao što su voće, povrće, orašasti plodovi, riba i maslinovo ulje, povećat će razinu HDL kolesterola (dobre vrste).
- Manje sjedenja, više kretanja
Poboljšanja mentalnog zdravlja uočena su u samo 6 tjedana jer je došlo do povećanja dotoka krvi u područja mozga povezana s poboljšanim pamćenjem.
- Mentalne vježbe
Učenje novih vještina – poput sviranja novog instrumenta, bavljenja hobijem koji uključuje koordinaciju ruku i očiju, izvođenje vježbi pamćenja za starije osobe, pa čak i izvođenje matematike u glavi – poboljšava kognitivne funkcije i pamćenje.
- Ostanite društveni
Mnoga istraživanja su pokazala da je za mentalno zdravlje i pamćenje starijih osoba ključno održavanje društvene aktivnosti.
Sportskom društvu Spartak dodijeljena su sredstva kojima će se financirati projektne aktivnosti kroz 24 mjeseca pod nazivom „Sportom, zabavom, edukacijom i glazbom za sretnije umirovljeničke dane“. Ukupna vrijednost projekta iznosi 1.727.992,12 kuna, a iznos EU potpore 1.468.793,30 kuna. Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda. Sadržaj članka isključiva je odgovornost Sportskog društva Spartak.
spartak_umirovljenici