Muzej betinske drvene brodogradnje, točnije dio muzeja na otvorenom, danas je bogatiji za još jednu obnovljenu ’99-godišnjakinju’ – gajetu Marija. Kanata – mala svečanost povodom porinuća održana je u obiteljskom brodogradilištu Ćiro u Betini.
– Gajeta Marija je, prema kazivanjima, napravljena 1922. godine u Betini u obitelji Filipi Tušilovi, a prvi njen službeni dokument o postojanju je iz 1934. godine kad je rekonstruirana u Sukošanu kod iste obitelji koja se tamo preselila. Napravljena je za obitelj s Dugog otoka, koji su je planirali koristili za transport, o čemu nam forma samog broda govori – kazala je Kate Šikić Čubrić, ravnateljica Muzeja u Betini te dodala kako ih je zaintrigirala priča drugog vlasnika – obitelji s Pašmana koja je kupila brod 1954. godine, oni su joj dali ime Marija, a imala je u to vrijeme samo latinsko idro i vesla.
Zanimljivo je da su oni koristili ‘Mariju’ za prijevoz pšenice, kukuruza, žita i maslina između njihovih polja, a čak su nekad njome prevozili volove i konje kada je trebalo. Kada su životinje zamijenili strojevi, na provi ove gajete se vozio čak i Tomo Vinković – traktor. Sedamdesetih godina prevozila je sabun, a koristila se i za ribolov tako da možemo slobodno reći da je i više nego zaslužila mjesto u ovom jedinstvenom Muzeju na otvorenom.
– Za povratak gajete u Betinu, možemo zahvaliti Dariju Filipiju i prijatelju Matku koji su je 2012. godine, nakon što su prošli cijeli Jadran u potrazi za nekakvom starom gajetom, pronašli na Pašmanu. Dovukli su je, imala je buže, godinama se nije realizirao njihov plan o obnovi. Nakon otvaranja Muzeja uvidjeli smo da nam treba brod za edukaciju i kada smo napokon složili financijsku konstrukciju za obnovu, sredstvima Europske unije iz Europskog fonda za pomorstvo i ribarstvo preko našeg lokalnog FLAG-a Galeb iz Tribunja uspjeli smo u našem naumu. Nadamo se i motoru sljedeće godine – kazala je Kate.
Gajeta Marija obnovljena je 2021. u obiteljskom brodogradilištu Čedomir Burtina Ćiro u Betini. Po porinuću gajeta će se nalaziti na istaknutom mjestu u betinskom Muzeju na otvorenom, odmah do poznate Cicibele, a u narednom periodu predstoji i njena prijava za zaštitu Ministarstvu kulture RH kao pokretnog kulturnog dobra. U budućnosti će kao muzejski brod služiti u promotivne i edukativne svrhe