Odjel za ginekologiju, rodilište Opće bolnice Knin dobio je prestižni UNICEF-ov status ‘Rodilište prijatelj djece’. Vrijedno priznanje Općoj bolnici ‘Hrvatski ponos’ dodijeljeno je u sklopu projekta kojeg zajednički provode UNESCO, Ministarstvo zdravlja i Svjetska zdravstvena organizacija s ciljem poticanja dojenja djece.
DOJENJE U RAĐAONI
– Ovaj status prvenstveno znači da će majka odmah po porodu na pola sata na prsa dobiti svoje novorođenče. Prvo dojenje se odvija još u rađaoni. Na taj način uspostavlja se prvi i izuzetno važan kontakt majke i djeteta. Naravno, u to vrijeme novorođenče se ne pere, ne mjeri mu se težina, sve se to radi kasnije – pojasnila je dr. Mira Hemerich, voditeljica kninskog rodilišta. Naime, znanstveno je dokazano kako je prvi sat nakon poroda izuzetno važan za majku i dijete. Novorođenče se tada nalazi u stanju tihe budnosti i svim svojim osjetilima upija informacije o svijetu oko sebe. Majka se u tom periodu intenzivno zbližava sa svojim novorođenim djetetom i u njoj jača osjećaj ljubavi za njega, potpomognut hormonima koji se izlučuju tijekom kontakta koža na kožu i prvog podoja. Iako kninski liječnici dnevno imaju manji broj poroda, za razliku od nekih drugih sredina, ipak ne bilježe pad nataliteta.
– Godišnje imamo oko 220 poroda, od tog broja čak 15 posto trudnica dolazi iz Šibenika. Dok je bilo zatvoreno rodilište u Sinju, dolazile su nam i Sinjanke, a imamo dosta i Drnišanki – kaže dr. Mira Hemerich. Iako Zvonimirov grad ima malo rodilište, odjel je dobro opremljen. Uz dva rađaonska boksa, ženama je na raspolaganju pet kreveta u rodilištu, plus još sedam na ginekologiji. Rodiljama su na raspolaganju i dvije pilates lopte te novi stolčić za rađanje u prirodnom položaju.
PRIRODNI POLOŽAJI
– Porođaj na stolčiću sve je popularniji među rodiljama, a jedan je od alternativnih načina rađanja kojemu je cilj što prirodniji tijek porođaja. Važno je za napomenuti kako rodilja kod nas u rodilištu nikada nije sama te ima mogućnost da uz nju tijekom poroda bude bliska osoba ili otac djeteta – zaključuje dr. Hemerich. Dodajmo kako je kninsko rodilište dobilo licencu za prikupljanje matičnih stanica, odnosno krvi iz pupkovine djeteta koja se naknadno pohranjuje u javnu ili privatnu banku matičnih stanica. Kako bi rodilje bile još sigurnije, kninskom rodilištu bi dobro došao perkutani mjerač bilirubina kod novorođenčadi.
– Riječ je o ne toliko skupom aparatu koji bi nam dobro došao kako male bebe ne bismo morali bockati iglicama – pojasnila je dr. Hemerich. Čestitku za uspjeh kninskoj bolnici poslala je i prva dama Zvonimirova grada.
– Skrb o emocionalnom odnosu novorođenčeta i majke, poticanje dojenja i unapređenje uvjeta za novorođenčad i majke jasni su ciljevi koje ovo rodilište ostvaruje – poručila je Josipa Rimac gradonačelnica Knina.
Status stalno pod nadzorom
Dobiti UNICEF-ov status ‘Rodilišta prijatelja djece’ nije lako, naime treba ispuniti rigorozne uvjete, a i liječnici su morali proći edukaciju. Svrha je sve majke poticati na dojenje, a i cijeli porod mora biti što humaniji i prirodniji.
Kninska bolnica UNICEF-ovu je plaketu dobila je na tri godine, a onda ponovno ide provjera, odnosno valorizacija.