Ured Europskog parlamenta u Hrvatskoj održao je online konferenciju za medije na kojoj su se zastupnici Valter Flego (IDS, Renew), Predrag Fred Matić (SDP, S&D) i Željana Zovko (HDZ, EPP) osvrnuli na glavne teme predstojeće plenarne sjednice.
Među ostalim, na dnevnom je redu i prihvaćanje rezolucije o pomoći Hrvatskoj u ublažavanju posljedica potresa, za što je inicijativu pokrenuo zastupnik Valter Flego, a podržali su ga svi hrvatski europarlamentarci. Zahvalivši kolegama na potpori i suradnji, Flego je istaknuo kako je riječ snažnoj političkoj poruci Europskog parlamenta te da je iznimno važno što će se o dokumentu raspravljati i glasati već u četvrtak. „Zadovoljan sam što ćemo u četvrtak dobiti snažnu rezoluciju koja je stav Europskog parlamenta u odnosu na pomoć Hrvatskoj“, kazao je Flego te dodao je glavna ideja upozoriti na činjenicu da je oporavak od potresa dugotrajni proces, a ne samo jednokratna, solidarna reakcija. Rezolucija, među ostalim, poziva Europsku komisiju da osigura maksimalnu potporu hrvatskoj vladi u saniranju posljedica na stradalom području te zagovara smanjenje administrativnih opterećenja u okviru Fonda solidarnosti, zbog potrebe za hitnim djelovanjem.
Zastupnica Željana Zovko pozdravila je rezoluciju kao znak snažne potpore parlamentaraca Hrvatskoj. Podsjetila je da je u prethodnom mandatu radila na unapređenju EU mehanizma civilne zaštite čiji je cilj olakšati suradnju država članica u slučaju katastrofa. Zastupnica je govorila i o raspravi o političkoj situaciji u SAD-u, koja je na dnevnom redu plenarne sjednice u srijedu 20. siječnja. Istaknula je kako je poznato da se novi američki predsjednik Joe Biden namjerava vratiti klimatskom dogovoru i snažnoj ulozi SAD-a u multilateralnim organizacijama. Govoreći o budućim transatlantskim odnosima, Zovko je rekla da „će se prvenstveno bazirati na zajedničkim interesima u očuvanju sigurnosti i obrane. Što se tiče trgovine, ne vidim da će se tu američka politika značajnije mijenjati“, naglasila je Zovko. Rekla je da Europa prati hoće li se američka unutarnjopolitička scena smiriti te da je, prema izvješćima stručnjaka, američko društvo u ovom trenutku doista polarizirano do krajnosti.
Zastupnik Predrag Fred Matić pohvalio je inicijativu kolege Flege o donošenju rezolucije o ublažavanju posljedica potresa u Hrvatskoj i istaknuo kako ona pokazuje zajedništvo. Podsjetio je da će nekoliko tema na plenarnoj sjednici biti posvećeno raspravama poveznim s rodnom ravnopravnošću te mjerama za bolju zaštitu ženskih prava. U tom je kontekstu upozorio da je – kada je riječ o indeksu rodne ravnopravnosti – Hrvatska na 20. mjestu u Europskoj uniji. „Nije najgore, ali nije niti za pohvalu“, zaključio je Matić. Osvrnuvši se na pitanje rodne ravnopravnosti u doba pandemije, rekao je kako se bilježi porast obiteljskog nasilja, te da su žene izloženije gubitku poslova i slanju na dopuste zbog krize, što ih čini gospodarski dodatno ranjivijima i otežava njihov položaj na tržištu rada.
Zastupnici su govorili i o svojim očekivanjima od 2021., istaknuvši pritom važnost oporavka u svim sektorima, te o portugalskom predsjedanju Vijećem EU-a koje je započelo 1. siječnja ove godine. O prioritetima predsjedanja raspravljat će se u srijedu na plenarnoj sjednici na kojoj će biti portugalski premijer Antonio Costa. Na sjednici koja se održava od 18. do 21. siječnja zastupnici će raspravljati i o nabavi i distribuciji cjepiva protiv virusa COVID-19 u EU-u, a glasat će i o rezoluciji o “pravu na isključivanje” kako bi se poboljšala zaštita radnika te potaknula ravnoteža između poslovnog i privatnog života. Očitovat će se i o prijedlogu za jačanje ovlasti EU-a trgovinskim sporovima, a razmotrit će i izvješće o stanju ljudskih prava i demokracije u svijetu, kao i o zajedničkoj vanjskoj i obrambenoj politici EU-a.