Eurozastupnici su u srijedu pozdravili dogovore o višegodišnjem financijskom okviru, fondu za oporavak i klimatskim ciljevima do 2030. godine, ali i upozorili da očekuju strogu provedbu mehanizma vladavine prava.
-Radili smo danonoćno. Pregovori su bili intenzivni, ali smo preuzeli odgovornost, prevladali prepreke i uspjeli na dobrobit Europe. Ovaj je sporazum veliki korak naprijed. Sada imamo sredstva, ojačali smo vladavinu prava novim i učinkovitim zakonodavstvom i dogovorili smo ambicioznije klimatske ciljeve za 2030. godinu – rekao je predsjednik Europskog vijeća Charles Michel te istaknuo i napredak postignut u borbi protiv pandemije, kao i na planu cjepiva i gospodarskog oporavka.
Predsjednica Komisije Ursula von der Leyen naglasila je da će paket za oporavak EU sljedeće generacije ‘dovesti do najambicioznijeg unaprjeđenja europskog gospodarstva u posljednjih nekoliko desetljeća’. Govoreći o mehanizmu vladavine prava, naglasila je da se u dogovor s Parlamentom nije ponovno diralo i da zaključci Vijeća ‘ne mijenjaju zakon’. Govoreći o cjepivu protiv bolesti COVID-19, poručila je da bi prvo cjepivo trebalo biti odobreno za tjedan dana te da je cilj započeti cijepljenje istoga dana u svim državama članicama.
Manon Aubry iz Francuske rekla je da je ‘Crvenkapicu Uniju pojeo vuk Orbán’, žaleći što se deklarirane ambicije EU-a, primjerice zaštita demokracije, ljudskih prava ili klime, ne provode u djelo. Kritizirala je sporazum o dugoročnom proračunu, jer je za 200 milijardi eura slabiji od prvobitne pozicije EP-a, što znači manje ulaganja u poljoprivredu, obrazovanje, istraživanje, okoliš i zdravstvo.
Manfred Weber iz Njemačke pozdravio je postignuti dogovor o dugoročnom proračunu EU-a.
-Puno je novca na raspolaganju. 1,8 bilijuna eura, prije svega za solidarnost.
Pozdravio je i mehanizam vladavine prava rekavši, „po prvi puta imamo vezu između novca EU-a i poštivanja osnovnih načela EU-a.
-Pandemija COVID-19 natjerala nas je da se stubokom promijenimo. Naučili smo lekcije iz 2008. godine; štednja ne može biti rješenje, ne možemo izostaviti one koji nas najviše trebaju – rekla je Iratxe Garcia Perez iz Španjolske.
Marco Zanni iz Italije iznio je kritike na račun mehanizma vladavine prava.
-Sporazum je dvosmislen i sporan, a slavljenički ton u ovoj raspravi, apsolutističke Unije, pogrešan je. Prijetnje nacionalnom suverenitetu izuzetno su zabrinjavajuće. Jednoglasnost je jedini način na koji se demokracija može izraziti u ovoj specifičnoj strukturi -kazao je.