Vijećnici Županijske skupštine jednoglasno su prihvatili prijedlog župana Gorana Pauka da se pokrenu četvrte, ovog puta brze, ciljane izmjene friško donesenog Prostornog plana Šibensko-kninske županije kako bi se izašlo u susret poduzetnicima u Vodicama i Primoštenu unutar tamošnjih turističkih zona.
Najviše polemike tijekom vijećničke rasprave izazvao je kamenolom ‘Kršine’ u Dubravi za koji Grad Šibenik inzistira da se, umjesto istraživačkog polja, definira eksploatacijskim ne bi li zainteresirani investitor, tvrtka Batolit, započeo s eksploatacijom arhitektonskog kamena i na taj način, prema nekim tumačenjima, otvorio 40-ak radnih mjesta.
Župan Goran Pauk istaknuo je kako je njegovo mišljenje, u slučaju ‘Kršina’, jednako – dva postojeća kamenoloma na tom prostoru su dovoljna. Ponovio je i kako su gradski oci imali dvije godine vremena da spomenuti kamenolom uvrste u izmjene i dopune gradskog prostornog plana.
ANALIZA LEGALNIH I NELEGALNIH KAMENOLOMA
Vijećnici Tanji Radić Lakoš nije bilo jasno koliko se dugo jedan kamenolom može nazivati ‘istraživačkim’, što se toliko dugo tamo istražuje te koja institucija takvo nešto provjerava. Pauk je kratko kazao kako je istraživanje predradnja ne bi li se počelo s eksploatacijom…
– Predlažem da napravimo analizu legalnih i nelegalnih kamenoloma u Šibensko-kninskoj županiji pa da vidimo tko sve to skupa kontrolira – kazao je HNS-ov Goran Jurković. Takve alate Županija nema, odgovorio je Pauk, te dodao kako je to u ingerencija ministarstva.
O ‘Kršinama’ bi konačno svoj sud trebali dati i mještani Dubrave tijekom javne rasprave koja će uslijediti. Ivica Ledenko napomenuo je kako bi predstavnici Županije mještanima Dubrave trebali pojasniti kakvi zahvati će se konkretno događati u prostoru, ne bi li se izbjegla situacija kojoj smo svjedočili u Danilu s vjetrenjačama kad su stanovnici prosvjedovali nakon što su iste već bile postavljene.