Iako Šibensko-kninska županija najviše u Hrvatskoj zarađuje naplatom boravišne pristojbe nautičarima, pojedine turističke zajednice nisu se usrećile preraspodjelom zarade. Otkako je prije tri godine donesen novi pravilnik o obračunu boravišne pristojbe, negoduju u najprometnijim lukama, Skradinu i Murteru. Odrađuju, kažu, najveći dio tranzita, ali od pozamašnog kolača kušaju samo mrvice.
PROFITIRALI SAMO NEKI
– Proračun nam je otprilike 30 posto manji. Dok smo 2010. dobivali oko 190 tisuća kuna, prošle godine taj iznos se sveo na 116 tisuća. Smiješno je to što smo dobili manje novca iako smo imali isti, ako ne i veći broj noćenja, koji je varirao između 45 i 50 tisuća – govori Damir Nakić, direktor Turističke zajednice Skradin.
Naime, nautičar plaća dvije stvari – vinjetu, odnosno naknadu za sigurnost Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture, te boravišnu pristojbu koju paušalno plaća u matičnoj luci, ovisno o dužini plovila i broju dana na moru. Takav sistem doveo je do toga da se noćenja i pristojbe obračunavaju samo na mjestu prijave, dok u tranzitnim lukama nautičar ne mora ništa plaćati. Iako se na taj način doskočilo sidrenju na crno, sada nautičari krstare cijelim Jadranom, a zapisani su na jednom mjestu. Šime Ježina iz Turističke zajednice Murtera nije htio previše komentirati finalnu raspodjelu zarade od nautičara. Kaže tek kako su recentnom raspodjelom novca profitirale jedino nove luke poput one u Pirovcu, Tisnom i Brodarici, u čiji razvoj tek treba ulagati.
IZMJENE ZAKONA
Šime Vlašić u ime županijske Turističke zajednice objašnjava kako pola zarade ostaje na posebnom računu resornog ministarstva i ulaže se u razvoj nautike. Preostali novac se dijeli između središnjice Hrvatske turističke zajednice, njenih županijskih podružnica, a tek onda gradova i općina. Napominje kako krajem godine slijede izmjene zakona, pa tek onda možemo očekivati nove načine raspodjele zarade.
Županija najjače nautičko središte Jadrana
Podaci Državnog zavoda za statistiku po županijama pokazuju da su najveći prihod prošle godine ostvarile luke nautičkog turizma na području Šibensko-kninske županije koje s ostvarenih 139,8 milijuna kuna (bez PDV-a) bilježe porast u odnosu na 2010. za 3,6 posto. Po prihodu slijede luke s područja Zadarske županije sa 137,7 milijuna kuna, što je porast za 5,1 posto. Rast prihoda u prošloj godini bilježe i luke nautičkog turizma s područja Primorsko-goranske županije i to za 8,5 posto, na gotovo 95 milijuna kuna, Splitsko-dalmatinske za 9,7 posto, na 86,6 milijuna kuna te Dubrovačko-neretvanske županije za 6,2 posto, na 32,4 milijuna kuna. Pad prihoda zabilježile su luke nautičkog turizma Istarske županije i to za 2,2 posto, na 108,7 milijuna kuna.