Uređenje Muzeja na otvorenom u Betini kreće početkom iduće godine, a cijeli projekt trebao biti spreman za sljedeću turističku sezonu, kazao je načelnik Općine Tisno Ivan Klarin na predstavljanju projekta danas u Betini.
– Prilikom stvaranja koncepta Muzeja betinske drvene brodogradnje, otvorenog 2015. godine, prva faza realizacije projekta odnosila se na uređenje zgrade muzeja i otvaranje stalnog postava. U drugoj fazi realizira se vanjski dio postava, Muzej na otvorenom. Jedinstveni je to primjer u Hrvatskoj koji je produžetak Muzeja betinske drvene brodogradnje i koji prikazuje svu ljepotu, tradiciju i povijest betinske drvene brodogradnje. Nakon osvajanja Nagrade za najbolji europski muzej godine u konkurenciji ‘Muzej i zajednica’ velika nam je čast najaviti početak druge faze realizacije Muzeja na otvorenom. Općina Tisno preuredila je prostorno-plansku dokumentaciju kako bi se betinska uvala na što bolji način pripremila za ovaj projekt. Bit će to kulturna i turistička atrakcija, ali i zaštita materijalnog i kulturnog dobra naše baštine. Radovi bi trebali krenuti krajem ove ili početkom iduće godine, tako da bi cijeli projekt trebao biti spreman za sljedeću turističku sezonu – kazao je načelnik Općine Tisno Ivan Klarin.
Trg na moru nalazi se u neposrednoj blizini Muzeja. Udaljenost od Muzeja do mjesne lučice je 150 metara, a vlasnici su samoinicijativno u prve redove stavili reprezentativne brodove, one koji su tradicijski ojedreni i redovito održavani. Muzej na otvorenom zapravo već postoji, a ovim projektom želi se omogućiti više informacija o brodovima – svojevrsnim muzejskim eksponatima.
Poveznica između lučice i Muzeja je Staza brodograditelja, koja je već dijelom ugrađena u Trg na moru koji je kompletno uređen 2016. godine. U njoj će mjesto naći 40 imena betinske brodogradnje, dok će se imena preostalih brodograditelja nalaziti na vanjskoj strani muzejskih zidova.
Muzealizacijom glavnog mjesnog trga i upravljanjem mjesnom lučicom Muzej betinske drvene brodogradnje će dodatno pojačati komunikaciju i suradnju s brodograditeljima i vlasnicima brodova, koji su ujedno najzahvalniji volonteri u svim muzejskim aktivnostima.
Brodovi će imati svoju poziciju u lučici analogno reprezentativnosti, izvornosti gradnje,održavanosti, ojedrenju i poštivanju tradicijskih materijala i elemenata u opremanju. U lučici u dijelu pod koncesijom Muzeja betinske drvene brodogradnje mjesto veza dobiva brod, a ne vlasnik. Pravo veza odlučuje stručni savjetodavni odbor izabran od strane Muzeja. Odbor se sastaje najmanje jedan put godišnje i radi reviziju brodova, ocjenjuje njihovo stanje, razmatra nove zahtjeve i odlučuje o budućem razmještaju.
Na području lučice postavit će se četiri informativne table, jedan trostrani totem i 50 registarskih brojeva koji će označavati pozicije pojedinih brodova. Svaki brod će dobiti jednu pokretnu tablu – muzejsku legendu koja će biti istaknuta na pramcu, s povijesnim podatcima i tehničkim karakteristikama.
– Totem će se nalaziti u središnjem dijelu Trga na moru. Na njemu će biti istaknuto 15 najreprezentativnijih brodova, s povijesnim i tehničkim opisom i fotografijom – kazala je Kate Šikić Čubrić ravnateljica Muzeja betinske drvene brodogradnje.
(Naslovna fotografija: Ilustracija)