Znanstvenici imaju novo objašnjenje za jednu od najčudnijih osobitosti našeg mozga – fenomen déjà vu. Škotski profesor Akira O’Connor smatra kako je “greška u Matrixu” samo proces provjere činjenica od strane našeg vlastitog mozga.
Da bi dokazao tu teoriju, dr O’Connor proveo je niz eksperimenata koji su umjetno uključivali izazivanje déjà vua. Metoda je bila da se kaže sudioniku ovog eksperimenta, niz riječi povezanih zajedničkim, ali namjerno izostavljenih koncepata. Na primjer, u nizu; jastuk, krevet, noć, nema spavanja.
Odmah nakon što su sudionicima izgovoreni ovaj niz riječi, istraživači su ih pitali jesu li čuli riječ sa ‘s’ u njemu, i odgovor je bio negativan. Međutim, kasnije, kada im je postavljeno isto pitanje, sudionici su uglavnom rekli ‘san’. Sudionici su razmišljali kao da su zapravo čuli tu riječ, jer je “san” bio vrlo logičan dodatak nizu. Mozak sudionika je bio preplavljen njihovim vlastitim sjećanjima, što ih je zatim dovelo da osjećaju snažan déjà vu odmah nakon.
Funkcionalna magnetska rezonancija pokazala je da su najaktivniji dijelovi mozga u takvim trenucima bili oni koji su odgovorni za donošenje odluka, a ne sjećanja. Dr. O’Connor pretpostavlja da ta područja mozga stvaraju déjà vu, jer oni prate naša sjećanja i traže greške u njima. Kada pronađu nedosljednost, od jednom se aktiviraju, a mi doživljavamo jeziv osjećaj kao da se to već jednom ranije dogodilo.
Drugi istraživač, Stefan Köhler iz Kanade, smatra da postoji neki sukob događaja u mozgu tijekom déjà vua.
Mnogo se podataka i dalje treba prikupiti prije nego se dokažu ove teorije. Ali ako su doista istinite, fenomen deja vua će se konačno odgonetnuti i rasplesti. To će tada značiti da naš mozak provjerava kvalitetu naših sjećanja i traži nedosljednosti između onoga što smo zaista zapamtili i onog što mislimo da smo zapamtili.
Izvor: Zdrava i sretna