Za sugovornike današnje ankete odabrali smo studentsku populaciju – prošetali smo do Veleučilišta u Šibeniku ispred kojeg nas je dočekala prava gužva. Zbog ispita iz matematike većina studenta bila je loše volje, ali nije nedostajalo onih koji su nam rado odgovorili na nekoliko pitanja. Ovaj put zanimalo nas je koliko su studenti u Šibeniku zadovoljni studijem, kvalitetom života, aktivnostima koje im grad i Veleučilište nude, zabavom, prijevozom, smještajem i hranom. Evo kako su odgovorili na pitanja što je dobro, a što im nedostaje.
– Nedostaje studenata – smije se Karla Žigo, studentica turističkog menadžmenta. – Moglo bi biti i više studentskih večeri u drugim klubovima, a ne samo u Makariju. Sportskih aktivnosti ima dovoljno, imamo odbojku, nogomet, a i menza je dobra, to će svaki student potvrditi. Što se kvalitete samog studija tiče, zadovoljna sam.
– Pa, onako, studentski život ima i prednosti i mana. Fakultet je ‘mlad’ i menza je odlična. S druge strane, busevi su katastrofalni, jedan od najgorih javni prijevoza koje sam ikad doživio u nekom gradu – rekao je Filip iz Splita, student turističkog menadžmenta. – Za usporedbu, u Splitu studentski pokaz za cijeli grad košta 7o kuna, a ovdje 200 kuna. Živim na Staroj cesti i za tri stanice se plaća 200 kuna mjesečno, tako da su najveći minus definitivno busevi –
– Noćni život u Šibeniku je slab. Makari, Inside, to nije to, ali općenito sam zadovoljna. Šibenik se kao grad razvija, pa tako i za studente. Menza je odlična, a studentski zbor i sportska udruga se trude ponuditi nove sadržaje, imamo dvorane za odbojku, košarku, nogomet, a šah je zadnja novost u ponudi. U usporedbi s prethodnim godinama stvarno se osjeti pomak i mislim da će biti još i bolje. S druge strane, kolege se bune, pa i ja, na cijene smještaja i ponudu stanova. U Šibeniku cijene nisu realne, garsonijere i dvosobni i trosobni stanovi imaju cijenu kao i stanovi u Splitu i Zagrebu, što stvarno nije realno. – rekla je Jelena, studentica pete godine specijalističkog menadžmenta.
– Studentski život u Šibeniku nije dobar. Puno toga fali, a pogotovo mogućnost pronalaska posla za mlade, točnije studentskih poslova kojih nedostaje. Ima dosta prostora za napredak, najveći plus je menza, a sve drugo je ostalo na razini od prije nekoliko godina. Što čujem od kolega, stanovi koji se nude u oglasima su loši, a cijene previsoke – kaže nam Karlo Gulin.
– Zadovoljna sam studentskim životom u Šibeniku jer dolazim iz Slavonije i ovdje imam veće mogućnosti nego tamo. Fakultetom sam jako zadovoljna jer je to ono što sam htjela upisati. A kad pričamo o izlascima i noćnom životu, ne bi bilo loše otvoriti nove klubove u centru grada. Živim u studentskom domu pa nam je to uglavnom ‘van ruke’. Gradski taksi nije skup, to je isto u redu, a s cijenama autobusa nisam upoznata – rekla je Marija.
O problemu prijevoza više su rekle Marijine kolegica iz Zagreba, Lucija i Andrea. – Iz studentskog doma na Šubićevcu do faksa treba šetati više od pola sata. Malo je i studentskih poslova koji se nude, pogotovo za žene jer je većina poslova za dečke. Studentskih aktivnosti ima dosta, i sportskih i ostalih – zadovoljne su cure.