U Perivoju Roberta Visianija, točnije, na fontani srednje etaže parka postavljena je nova skulptura. Riječ je o velikom gramofonu za čiju je izradu zaslužan Hrvoje Jelković, koordinator udruge Kolektiv 4B, a danas su ga na konferenciji za medije predstavili gradonačelnik Željko Burić, direktor TZ grada Šibenika Dino Karađole, novinar Stanko Ferić i Hrvoje Jelković.
Naime, skulptura je izrađena povodom 140. obljetnice rođenja operne dive Esther Mazzoleni čija je obitelj zaslužna za izgradnju šibenskog kazališta kao i za podizanje spomenika slavnom Šibenčaninu Nikoli Tommaseu.
– Priča gramofona se zapravo nadovezuje na prošlogodišnju priču kada smo pomoću velike knjige ‘Flora dalmatica’ oživjeli uspomenu na Roberta Visianija pa se od te priče na kraju desio i festival prirode u travnju sa čak 14 manifestacija. Ove godine ideja je bila slična – ajmo vidjeti koja osoba iz šibenske povijesti ima obljetnicu iduće godine pa smo tu iskopali pet zanimljivih priča i na kraju smo, u dogovoru s ekipom iz Adventure, odlučili da je Esther ta – uvodno je kazao Jelković i dodao kako je važno da se s tim upoznaju i građani Šibenika te posjetitelji.
U izvedbi skulpture gramofona sudjelovalo je više od 30 ljudi. Voditelj projekta je Josip Bačelić, Danijel Hrg potpisuje dizajn latica, a inspiraciju za to ‘povukao’ je sa šibenskog kazališta. Branka Grubić oslikala je gramofon te napravila repliku ploče koja je bila nosač zvuka u vrijeme kada je Esther živjela.
– Desio se spoj umjetnika i obrtnika, Stanko Ferić sa svojim člancima o Esther je bio inspiracija gdje smo izvlačili te priče o njoj. Lucija Grubić potpisuje dizajn, Lovre Vudrag prenio je umjetničke ideje u digitalne formate – dodaje Hrvoje.
Novinar Stanko Ferić prisjetio se nekadašnjih šibenskih starih običaja.
– Šibenik je u Europsku civilizaciju ušao, između ostalog, i preko Esther Mazzoleni na što moramo bit stvarno ponosni. Volio bi da budem turist u Šibeniku i da dođem guštati u onome u čemu se guštalo u rodnoj kući Esther Mazzoleni tu u našoj blizini. Obitelj Mazzoleni guštala je u šibenskim kiflićima uz čašicu šibenske maraštine i pila se šibenska kava sa zavajonom koja je bila svjetski hit. I onda bi volio da sve to skupa, zajedno s gradonačelnikom, platim šibenskim bagatinom s likom Esther, čija je misija još uvijek aktualna, a kao guverner je potpisao gradonačelnik Željko Burić – ispričao je Ferić.
Gradnonačelnik Burić ponosan je na šibensku Adventuru, ali i na ekipu iz Tvrđave kulture.
– Nikad šibenska Adventura neće biti dosadna jer je svake godine drugačija i svaki put donosi nešto novo. Upravo kroz ovu Adventuru, ekipu Tvrđave kulture, ove mlade ljude koji su Šibenik odabrali kao mjesto življenja, ali kao i mjesto u kojem će ostvariti i svoje životne ambicije te pokazati svoju kreativnost, a uče nas našoj bogatoj povijesti koju smo mi nažalost zbog raznih okolnosti polako počeli zaboravljati – kaže Burić.
Inače, Ester Mazzoleni rođena je u Šibeniku 12. ožujka 1883, a bila je jedan od najvećih talijanskih dramskih soprana koji su svojim moćnim i kristalno čistim glasom održali živom belkantističku tradiciju, a zahvaljujući iznimnoj kreativnoj snazi postala je pojam za Juliju u Vestalki, Medeju i Normu, do pojave Marije Callas. Njezin je glas sačuvan na snimkama Fonotipia.