U prostorijama Šibensko-kninske županije, župan Marko Jelić primio je u utorak dobitnike prestižne nacionalne nagrade ‘Suncokret ruralnoga turizma Hrvatske – Sunflower Award’ za 2024. godinu, koju dodjeljuje Hrvatska udruga za turizam ‘Klub članova Selo’ s ciljem promicanja i razvoja ruralnog turizma te očuvanja hrvatske tradicijske, kulturne i prirodne baštine.
– Iznimno sam ponosan što je u našu županiju pristiglo čak šest ‘Suncokreta’. Ova nagrada je pokazatelj kvalitete vašeg rada, koju i mi u Županiji potičemo i pomažemo kroz neke od naših mjera. Šibensko-kninska županija ima izuzetno vrijedne, poduzetne i kreativne ljude koji rade dobre stvari i mijenjaju na bolje naše gospodarstvo, ali i pristup turizmu koji je nekad bio masovan, a sada sve više vodi brigu o zaštiti okoliša i kvaliteti života naših sugrađana – kazao je župan Jelić i pozvao sve građane da podrže male OPG-ove i lokalne proizvođače hrane.
Hrvatska udruga za turizam i ruralni razvoj ‘Klub članova Selo’ već dvanaest godina provodi natječaj ‘Suncokret ruralnoga turizma’, a ove godine svečana dodjela nagrada održala se 17. siječnja u Vukovaru. Predsjednica udruge te utemeljiteljica projekta, Dijana Katica, zahvalila se Županiji na dugogodišnjoj suradnji te ukratko predstavila projekt.
– Već godinama surađujemo sa Šibensko-kninskom županijom s ciljem promicanja izvrsnosti i inovacija u ruralnom turizmu, održivog razvoja, ali i očuvanja kulturne i prirodne baštine. Nagrada ‘Suncokret ruralnoga turizma’ dodjeljuje se od 2011. godine, ove smo godine imali 181 kandidata u 10 različitih kategorije, a trenutačno radimo na novim projektima, kao što je podcast koji smo snimali na Zlarinu i u Drnišu.
Direktor Turističke zajednice Šibensko-kninske županije Krešimir Šakić, pozdravio je sve dobitnike nagrade te im se zahvalio na trudu i radu.
– Barem kad je riječ o našoj županiji, ova nagrada je dobar indikator održivog razvoja i turizma te naše kontinuirane podrške malim gospodarstvenicima. Tri od šest nagrada vezane su uz gastronomiju i vinarstvo, jedna uz kozmetičke proizvode i dvije uz javni sektor, a i teritorijalno gledano, prepoznajemo raznolikost, jer imamo tri projekta s obale i tri iz zaleđa – istaknuo je Šakić.
Prigodnim riječima obratili su se i ovogodišnji laureati te zahvalili županu Jeliću na prijemu i potpori Županije.
– Ova nagrada je priznanje za naš trud, rad i izvrsnost u proizvodnji, a posebno je značajna jer je nacionalna. Lijepo je biti prepoznat, a još ljepše kad te se cijeni kod kuće! – kazala je Brankica Borović koja se bavi proizvodnjom visokokvalitetne prirodne kozmetike „Victoria Naturally“, a ove je godine osvojila Brončanu povelju u kategoriji „Turistička seljačka gospodarstva“.
– Bitno nam je da muzejski prostor postane sastavni dio života lokalne zajednice, njegujući tradiciju koja se uvijek iznova gradi, živi i obnavlja. Ova nam je nagrada u tom pogledu pravi „vitar u idra“! – kazala je Sandra Barešin, viša kustosica iz Muzeja betinske drvene brodogradnje, koji je nagrađen Zlatnom poveljom u kategoriji „Aktivni turistički sadržaji u ruralnome prostoru“.
Uz OPG Brankica Borović i Muzej betinske drvene brodogradnje, iz Šibensko-kninske županije nagrađeni su i Vinarija MI (Srebrena povelja u kategoriji „Vinski turizam“), Konoba Campanelo (Srebrena povelja u kategoriji „Tradicijska ruralna gastronomija“), Špajza – Kitchen & Concept Store (Brončana povelja u kategoriji „Tradicijska ruralna gastronomija“), dok posebno priznanje ide u ruke Ruralno poduzetničkog inkubatora Krka Kistanje u kategoriji „Ruralno-turistički projekti“.