Nakon otvaranja prve veteranske bolnice u Zaboku krajem prošle godine, ministar Varga najavio je i njihovo otvaranje u Kninu i Vukovaru. I dok Vukovar na svoju još čeka, kninska je Opća Bolnica ‘Hrvatski ponos’ službeno postala veteranskom 12. ožujka upisom u Trgovački sud, postavši tako druga bolnica u Hrvatskoj koja skrbi o braniteljima. Prema okvirnim podacima, Šibensko-kninska županija prema broju stanovnika ima u postotku najveći broj branitelja, oko 30 tisuća, od čega je preko tisuću invalida. To, međutim, nisu konačne brojke, budući da su ovo podaci kojima barata šibenska HVIDR-a u kojoj je članstvo dobrovoljno, pa je moguće da je broj i veći.
MODEL RADA
Odjel se nalazi na trećem katu, u njegovo je opremanje Ministarstvo zdravlja uložilo milijun kuna kroz decentralizirane funkcije za zdravstvene ustanove, a iz navedenih sredstava planira se nabava radiološkog uređaja u vrijednosti 750 tisuća kuna, EEG uređaja, opreme za fizikalnu terapiju i opreme za očnu ambulantu. Uz polikliničko-dijagnostičke usluge osigurano je deset bolničkih kreveta u slučaju potrebe za provođenjem stacionarnog dijela fizikalne terapije i potrebe za hospitalnom obradom i liječenjem. Svu organizaciju oko narudžbe i liječenja veterana preuzela je koordinatorica za hrvatske branitelje, viša medicinska sestra Milena Kosor, a kontakt podaci mogu se pronaći na web stranicama bolnice.
Tim smo povodom razgovarali sa sanacijskom upraviteljicom Opće i veteranske bolnice ‘Hrvatski ponos’ dr. Antonelom Karačić.
Je li bolnica do sada već imala zainteresiranih veterana koji bi tamo započeli svoje liječenje i koliko?
Trenutno se u bolnici stacionarno liječe dva veterana, a telefonskih upita o tome kako ostvariti svoja prava na zdravstvenu zaštitu unutar ustanove bilo je jako puno. Oni se rješavaju putem imenovanog koordinatora za veterane u našoj ustanovi.
Koliko branitelja gravitira veteranskoj bolnici u Kninu, odnosno koliko će bolničkih kapaciteta otpasti na veterane?
Ne raspolažem tim podacima s obzirom da naše usluge mogu koristi svi branitelji i veterani u Republici Hrvatskoj. Jedan dio kata bolnice odvojen je za liječenje veterana i branitelja putem provođenje fizikalne terapije i dnevne bolnice, a stacionarni dio, ovisno o potrebama istih, unutar ostalog dijela ustanove.
Kako izgleda cjelokupna procedura za veterane?
Kontakt podaci o koordinatorima za branitelje i veterane, koje branitelji i veterani ili koordinatori udruga veterana i branitelja kontaktiraju objavljeni su na web stranici bolnice 9. ožujka 2015. godine. Nakon ostvarenog kontakta, veteranima i braniteljima koordinator bolnice u što kraćem vremenskom roku zakazuje obavljanje tražene usluge ili hospitalno liječenje.
Hoće li se osoblje veteranske bolnice u Kninu dodatno educirati po pitanju zdravstvenih problema karakterističnih za veteransku populaciju? Primjerice, zabočka je bolnica, u suradnji sa švedskom vladom, najavila edukaciju dvaju svojih liječnika po pitanju dekubitusa.
Trenutno je, u suradnji s Ministarstvom zdravlja, na poziv veteranske bolnice u Chicagu na edukaciju upućen liječnik specijalist naše ustanove radi razmjene pozitivnih iskustava i primjene istih u našim uvjetima.
GLUHI TELEFON SA ŽUPANOM
SDP-ovac Ivan Klarin prozvao je župana Pauka da koči osnivanje veteranske bolnice u Kninu. Kako komentirate te navode? Jesu li oni točni? Kada je kninska bolnica počela raditi pod imenom veteranska bolnica?
Pomalo sam iznenađena navodom župana Gorana Pauka, sadržanim u njegovom odgovoru koji mi je upućen 13. ožujka 2015. godine koji je i objavljen putem medija. Slijedom toga župan se mogao putem resornog Ministarstva zdravlja obratiti osnivaču ove bolnice za sve željene informacije, uz posebnu napomenu da Bolnica Županiji do danas redovito dostavlja izvješća na koja je obvezana važećim propisima. U svezi s ovim pitanjem samo želim izraziti svoje zadovoljstvo da je ova bolnica dobila status veteranske bolnice i da smo sve aktivnosti vezane za to proveli na vrijeme i uz svekoliku pomoć i razumijevanje Ministarstva zdravlja RH. Novi naziv Bolnice koji glasi ‘Opća i veteranska bolnica Hrvatski ponos Knin’ upisan je u mjerodavni registar dana 05. ožujka 2015. godine.