Šestu godinu za redom Zeleni grad Šibenik organizirao je na Poljani zamjenu plastičnih vrećica platnenima s ciljem edukacije građana o smanjenju količine otpada. Za odbačene plastične vrećice građanima daruju praktične višenamjenske platnene torbe, poučni letak te spremno odgovaraju na različita pitanja građana.
– Zeleni grad s ovom je akcijom krenuo 2019. godine i od tada se sve češće na ulicama Šibenika mogu vidjeti sugrađani s našim torbama. Dokaz je to njihove praktičnosti i trajnosti za razliku od ovih plastičnih vrećica koje su odbačene tu u žutoj kanti. I ove godine smo pripremili tisuću platnenih vrećica, a zahvaljujući odzivu naših sugrađana već smo napunili jednu žutu kantu od 120 litara plastičnim vrećicama koje su na predali – kaže Ivana Spahija, stručni referent za gospodarenje otpadom i zaštitu okoliša.
Građani su zadovoljnim ovim potezom Zelenog grada, kojem je cilj svih akcija koje provode smanjenje količina miješanog komunalnog otpada na mjestu gdje on nastaje – u svakom kućanstvu.
– Cilj nam je da količine odvojeno sakupljenog otpada stalno rastu te da osvijestimo potrebu izbjegavanja korištenja plastičnih vrećica, koje mogu vrlo kvalitetno zamijeniti drugi, manje štetni materijali. Plastiku u domaćinstvima može se zamijeniti staklenom ambalažom i posudama koje se mogu višekratno koristiti i na kraju reciklirati. Najčešće nam prilaze umirovljenici kojima rado dajemo savjete za pravilno odvajanje otpada, ali sve češće i mladi ljudi rado uzimaju platnene torbe – napominje Ivana Spahija.
U prolazu je navratila gospođa koja se upravo vraćala sa tržnice i mesnice s nekoliko najlonskih vrećica povrća i mesa.
– Šta ću kad su mi ovo tamo dali. Sad ću lipo sve staviti u ove torbe. Imam ja njih i kući, ali nisam ovaj put ponila pa ću sad uzeti ode. Imam ja njih kući i povremeno ih operem pa su opet k’o nove – kaže nam.
– Vidila san na portalu da će danas dijeliti ove torbe. Imam ja njih od lani pa ću danas malo obnoviti zalihu. Lipo je to šta možemo nešto i besplatno dobiti – kaže nam još jedna Šibenčanka.
Torbe za spizu rado uzimaju i muškarci, a poznato je da u Šibeniku baš oni vole obilaziti tržnicu i obavljati spizu.
– Do sada sam imao neke druge, isto platnene torbe, a evo ove godine sam prvi put naletio na ove naše – šibenske. Dobro je da i ovako vodimo brigu o ekologije – kazao nam je jedan gospodin.
Iz Zelenog grada Šibenik ponudli su i nekoliko kratkih savjeta za sprječavanje nastanka otpada.
-Poklonimo drugima stvari koje više ne želimo, umjesto da ih bacimo.
-Kupujmo stvari koje su nam potrebne, kupujmo proizvode u rinfuzi.
-Pri odlasku u kupovinu koristimo platnene vrećice koje su dugotrajnije i ekološki prihvatljive, a ne plastične.
-Upotrebljavajmo posude od stakla koje je moguće oprati, a ne plastične posude koje se bacaju.
-Uvijek dajte prednost proizvodima u staklenoj ambalaži jer se staklo može ponovno koristiti te se u potpunosti može reciklirati.
-Termički neobrađeni ostaci hrane mogu poslužiti kao kompost za vrt ili sobno bilje.