U razdoblju od 25. rujna do 1. listopada učiteljica geografije Antonia Petković i učiteljica biologije i kemije Ljiljana Jelić iz Osnovne škole Vrpolje sudjelovale su na tečaju pod nazivom ‘Study Visit in Dublin:Irish educational system’ u organizaciji Europass Teacher Academy u sklopu K1 Erasmus projekta ‘Digital and innovative education’.
Ovo je drugi Erasmus projekt za OŠ Vrpolje koja trenutno provodi i Erasmus+ projekt u koji su uključeni i učenici.
Kroz niz predavanja i posjete školama i kulturno – povijesnim znamenitostima učiteljice su pobliže upoznale irski obrazovni sustav, te su se upoznale s povijesnim i kulturnim karakteristikama Irske
Na tečaju su sudjelovali učitelji iz Italije, Portugala, Španjolske, Njemačke i Mađarske. Tečaj je počeo s upoznavanjem škole i zemlje svih sudionika, a učitelji su razmijenili ideje i iskustva u radu u vlastitim obrazovnim sustavima. Kroz nekoliko kratkih prezentacija predstavili su prednosti i nedostatke svakog pojedinog obrazovnog sustava.
Učitelji su posjetili dvije škole DEIS Palmerstown i Primary St.Mary gdje su sudjelovali na različitim satovima svojih kolega. Poslije su ih predstavnici i učenici pojedinih škola proveli po učionicama te odgovarali na njihova pitanja.
Učenici u irskim školama kreću ranije u škole te imaju 2. godine predškolskog obrazovanja. Obavezno obrazovanje im traje od 6. do 16. godine. Školski kalendar počinje 1.9 a traje do 30. 6 uz praznike u trajanju od 1. do 2. tjedna krajem listopada i veljače, Božića i Uskrsa.
Za razliku od naših učenika imaju puno manje obaveznih predmeta (oko 5), a puno više izbornih predmeta i izvannastavnih aktivnosti. Većina škola počinje sa radom u 9 i traje do 15 ili 16 sati. U većini predmeta nema ocjena već samo praćenje učenika (grupni rad, projektni rad, tjedni zadaci..) u obliku postotka tri ili četiri puta godišnje koje služi kao povratna informacija roditeljima i učenicima.
U škola se obavezno uči i irski jezik koji im je iznimno težak jer samo 20 posto Iraca ga govori, dok se većina stanovništva služi engleskim jezikom. Postoje škole u kojima se nastava održava samo na irskom jeziku takozvani Gaelscoil. Većina škola su katoličke i vjeronauk im je obavezan predmet. Većinu financira država, a dio Crkva koja im ustupi zemljište i prostor za rad.
Osnovna razina školovanje traje im 6 godina i tu im predaje jedna učiteljica. Srednja razina također traje 6 godina, te nakon 3 godine imaju „malu maturu“, a nakon 6. godine polažu državne ispite potrebne za upis na sveučilišta. Neke škole nakon 3. godine imaju „prijelaznu godinu“ gdje učenici sami traže posao, volontiraju u različitim udrugama ili odlaze na putovanja. U većini škola uniforme za učenike su obavezne, a postoje škole koje su podijeljene po spolu iako ih sve više ima miješanih.
Knjige ostavljaju u školama u ormarićima za knjige. Upisno područje ovisi o željama roditelja, te i za osnovne i za srednje škole se treba predbilježiti čim prije.
Učitelji u Irskoj ali i u ostalim dijelovima Europe za razliku od hrvatskih učitelja imaju bolje sistematizirane poslove rada i veće plaće. Učitelji koji nisu na punoj satnici mogu nadopuniti svoju satnicu s dežurstvima koja su im plaćena. Također i oni imaju problema poput Hrvatske jer im nedostaje učiteljskog kadra iz matematike, informatike i fizike.
U novije vrijeme sve više škola ulazi u program DEIS škole u kojima se školuju učenici s poteškoćama u učenju. Kada škola postane DEIS škola od Ministarstva dobivaju novčanu potporu za zapošljavanje osobnih asistenata, pomoćnika u nastavi i nastavnog osoblja te cijela škola dobiva besplatni obrok.
Tijekom tečaja učitelji su podsjetili brojne kulturno- povijesne znamenitosti poput Katedrale Sv.Patricka, Dublinskog dvorca te slavnog sveučilišta Trinity Collegea. U sklopu sveučilišta posjetili su Book of Kells i Old Library. U sklopu kulturnih aktivnosti posjetili su muzej EPIC gdje su pogledali interaktivnu izložbu o emigraciji irskog stanovništva kroz povijest. Posjetili su i maleni poluotok na kojem je smješteno ribarsko naselje Howth gdje su uživali u stazi klifova. Posljednji dan uživali su u „dolini dva jezera“ poznatoj pod nazivom Glendalough.