Nakon dvije i pol godine čekanja, stvoreni su preduvjeti za nastavak projekta obnove vrtića Ljubica u Crnici za čiju izgradnju šibenska gradska uprava planira izdvojiti devet milijuna kuna. No to, doznajemo u gradskoj administraciji, neće značiti povećanje cijena za šibenske predškolce koji ionako plaćaju jednu od najnižih tarifa u Hrvatskoj za korištenje predškolskih ustanova. U ovoj proračunskoj godini Grad Šibenik rezervirao je 450 tisuća kuna u proračunu za glavni i izvedbeni projekt obnove vrtića Ljubica, a tijekom narednih mjesec dana trebala bi biti izdana i lokacijska dozvola.
Stara baraka u Crnici, podjetimo, već je trebala je biti zamijenjena novom i modernom ustanovom za djecu, ali ispriječio se sudski postupak dug dvije i pol godine pa je tako Grad nedavno konačno uspio otkupiti dodatni okolni prostor gdje će biti izgrađen vrtić Ljubica.
Kako doznajemo u šibenskoj gradskoj upravi, ukupna parcela na kojoj će se graditi novi vrtić površine je oko 1.500 kvadrata, dok će sam objekt biti površine 412 metara četvornih. Objekt na tri etaže, podrumom, prizemljem i katom, bit će takozvani inovativan vrtić, najavljuju iz gradske uprave. Objekt će, navode, biti energetski učinkovit, ali i s implementiranim posebnim sustavom hlađenja i grijanja pomoću sustava – algi.
Baraka ili limenka, kako je zovu, u dogledno vrijeme bi trebala biti srušena, a na tom mjestu će niknuti čvrsti objekt na kat gdje će moći biti smješteno više djece. Grad Šibenik je dosad potrošio oko pola milijuna kuna na rješavanje imovinsko-pravnih odnosa, to jest na proširivanje dvorišta.
Inače, kako doznajemo u Gradskom upravnom odjelu za društvene djelatnosti, mjesečna cijena vrtića u Šibeniku iznosi od 250 do 500 kuna, ovisno o programu i jedna je od najnižih u Hrvatskoj.
– Cijena koju roditelj plaća ostala je na istoj razini i nije se povećavala od 2012. godine, bez obzira na smanjenje prihoda proračuna uzrokovanih poreznom reformom bivše Vlade, kao i činjenici da je ukupna ekonomska cijena boravka djeteta u vrtiću porasla, i da tu razliku pokriva gradski proračun – naglašava Mirjana Žurić, pročelnica odjela.
Grad Šibenik je, podsjeća Žurić, dobio i priznanje za izniman doprinos u području rodiljnih naknada u odnosu na visinu proračuna. To znači da izdvajaju velika sredstva u odnosu na proračun. Za 2017. godinu planirano je u tu svrhu utrošiti 1,5 milijuna kuna, dok je u 2016. godini za naknade za novorođenu djecu utrošeno 1,47 milijuna kuna.
-Naknada za prvo dijete iznosi 1.200 kuna, za drugo 1,400, a za treće dijete i dalje 21 tisuću kuna u sedam obroka po tri tisuće kuna. Za razliku od drugih gradova gdje se isplata naknade čeka i po šest mjeseci i više, Grad Šibenik naknadu isplaćuje u roku od 10 dana od prijave novorođenog djeteta našoj službi – zaključuje pročelnica Žurić.