U Šibeniku, gradu koji već godinama svim svojim umrlim stanovnicima ne odaje počast ni na Dan grada, niti na Svi svete, uveli su i zadnji namet za odlazak sa ovoga svijeta. Onima koji su se za života naplaćali komunalne naknade i zadnji trag o preminuću se naplaćuje, umjesto da bude besplatna i simbolična zahvala i posljednje zbogom.
Plaćanje postavljanja osmrtnica 15 kuna po komadu i to odabranom koncesionaru koji prijeti skidanjem i gužvanjem šoneta onih pokojnika čija obitelj ne pristaje na takav ‘reket’, u najmanju je ruku bezobzirna odluka gradskih vlasti.
Pod parolom ‘uvođenja reda’ moglo se ovlastiti komunalne redare da ne dozvoljavaju postavljanje osmrtnica na drveće ili na fasade, ali dati ekskluzivnu koncesiju za uvriježeni način obavješćivanja o smrti i odrediti službenu tarifu koja uopće nije simbolična, previše je. Pa nije riječ o koncertu neke pjevaljke koja će zbog tog plakata zgrnuti ogromne novce. Izgubi li se šoneta iz javnog prostora, a uz ovakve odluke hoće, i Šibenik će prestati biti grad po mjeri čovjeka.
Građani opravdano negoduju i zbog toga što sada članovi obitelji ne smiju sami postaviti šonete i zbog prijetnji koncesionara koji je spreman čupati, gužvati i bacati osmrtnice za koje nije dobio ‘apanažu’. Za očekivati je ekscesne situacije, a ozbiljne prijetnje već su se pojavile na društvenim mrežama.
Nesretna i nespretna koncesija naštetila je ugledu gradske uprave, one iste koja na Dan grada i Svi svete, kako je nekad bilo, više ne odaje počast ‘svim umrlim sugrađanima’, nego samo nekima od njih.
Ako je ovo najbolje rješenje koje su uspjeli smisliti za postavljanje šoneta, onda su potvrdili da se svaka vlast vrlo brzo ‘odnarodi’ i zaboravi da je izabrana kako bi služila građanima, a ne obrnuto.