Milena Tanfara, po struci socijalna pedagoginja koja je rođena i odrasla u Norveškoj zamijenila je prije 16 godina život u toj razvijenoj zemlji Krapnjom, rodnim otokom svog supruga Roka i svoje majke i na njemu uspješno razvija obiteljski posao – vodi Muzej ronjenja i spužvi koji posjećuju turisti iz cijelog svijeta. Za ovogodišnje priznanje ‘Šibenska grandeca’ predložena je upravo zbog svog uspješnog rada na zaštiti i promociji baštine otoka Krapnja, ali i zbog aktivnog sudjelovanja u podizanju kvalitete života na tom otoku kroz svoju udrugu ‘Zajedno za Krapanj’.
U Krapanj se zaljubila još u djetinjstvu kada je dolazila na ljetovanje kod bake, a onda je na njemu pronašla i ljubav, sadašnjeg supruga Roka koji je s Krapnja i potječe iz obitelji ronioca. Na Krapnju su osnovali ribarski obrt Spuga 2 za izlov spužava i koralja, a otvorili su i Muzej ronjenja i spužvi. .
– Zaljubila sam se u Krapanj, a tu sam pronašla i svoju ljubav, sadašnjeg supruga Roka. Dugo smo hodali, onda smo se 2003. vjenčali i on je došao živjet sa mnom u Norvešku. Ja sam u Norveškoj imala posao pedagoga u socijalnoj skrbi, muž je radio kao brodski strojar. Dobili smo kćer, a 2019. godine odlučili smo se vratiti na Krapanj i nastaviti obiteljsku tradiciju ulova i prerade spužvi i koralja. Došli smo zapravo urediti kuću koju je moj muž kupio kao starinu i ostali tu živjeti. U njoj smo uredili muzej suvenirnicu. Sve što je u njoj izloženo su artefakti nađeni za ronjenja naših predaka za što imamo sve potrebne dozvole, ali i ostali predmeti vezani za tradiciju ronjenja spužava i koralja s otoka Krapnja. Sretna sam i nisam nikada požalila zbog toga što smo se vratili iz Norveške – priča Milena.
U suvenirnici nude niz maštovitih suvenira vezanih za morske spužve, atraktivni nakit od koralja koji osmišljava i izrađuje njezin suprug Roko, a ona sudjeluje u čišćenju izvađenih spužava i koralja i pripremi za izradu suvenira i nakita. Nažalost, novim propisima u Hrvatskoj više nije dopušten izlov koralja.
Obitelj Tanfara počela se baviti spužvarstvom davne 1896. godine u čemu je najprije bio pradjed Roko Tanfara, potom djed Maleninog supruga, onda njezin svekar Danko koji i danas roni sa sinom Rokom i 16-godišnjim unukom Adrijanom. Ta tradicija koja traje već više od 100 godina prenosi se s koljena na koljeno, s oca na sina. Njihov Muzej koji će, ove godine ,biti otvoren već krajem ožujka posjećuju brojne skupine turista u kojima ih je od 50 do 150, i tako uglavnom tri puta dnevno kada počne prava sezona. Milena je ta koja ih vodi po Muzeju i priča o svemu što je u njemu predstavljeno. Dolaze im i brojne ekskurzije školske i vrtićke djece.
– Ponosna sam na to što smo uspjeli sačuvati ronilačku tradiciju obitelji mog muža staru više od 300 godina i na njoj zasnovati vlastiti posao – ističe Milena.
U Muzeju su izloženi izronjeni antički bodeži što su se stoljećima skrivali u jadranskim dubinama, rimski nakit, spužve nevjerojatnih veličina i oblika, te druge morske tajne koje su Tanfare, ali i drugi Krapljani desetljećima čuvali u svojim domovima.
Njihove su ‘spuge’ nadaleko poznate i prepoznate. Tako ako su im iz šibenskog rodilišta prošle godine naručili 100 spužava za pranje tek rođenih beba. Morske su spužve izuzetno vrijedne i korisne u brojnim područjima, a njihovu blagotvornost za kožu odavno prepoznaje i kozmetička, ali i brojne druge industrije. Koristila ih je čak i NASA.
Milena je preko svoje ekološke udruge uspjela prije tri godine dobiti i europski novac za neke projekte.
– Teško je to kod nas ustrojiti i nešto pametno napraviti, ali malo po malo, ne može se sve u jedan dan. Dobili smo iz Europskog fonda solidarnosti nešto novca za obnovu suhozida i za čišćenje naše šume. Imali smo dvije tri akcije, a sada ćemo se natjecati za nove projekte. Želimo da Krapanj očuva svoju tradiciju i da prvenstveno na njemu budu bitni Krapljani, a ne da se sve podređuje turistima.To kažem ja koja zapravo od turista živi – objašnjava.
Lani je njihov Muzej dobio priznanje Turističke zajednice Šibensko – kninske županije ‘Zlatna boula’, a sada je Milena ‘nagrađena’ kandidaturom za ‘Šibensku grandecu’.
– Ova mi kandidatura jako puno znači. Hvala svima koji nas prate i podržavaju – skromno je to što je predložena za ‘Šibensku grandecu’ komentirala Milena.