Grad Šibenik je započeo postupak javne nabave radova i opreme za završnu, četvrtu, fazu obnove Gradske vijećnice, vrijedan 217 tisuća eura.
– S obzirom da je sadašnja Gradska vijećnica, odnosno Gradska loža, skoro pa faksimilski obnovljeni stari renesansni objekt iz prve polovine 16. stoljeća koji je srušen u Drugom svjetskom ratu za vrijeme zračnog bombardiranja, te zajedno s Katedralom sv. Jakova urbanistički zatvara i usklađuje središnji šibenski trg – Trg Republike Hrvatske, detaljima u obnovi iste posvećujemo posebnu pažnju – kazao je šibenski dogradonačelnik Danijel Mileta.
U dosadašnjim fazama sanirano je krovište koje je prokišnjavalo uslijed dotrajalosti dijelova konstrukcije i oštećenih crjepova, a posljedično su i zidovi bili oštećeni vlagom, pa su i oni sanirani.
Također je cijelo krovište toplinski izolirano kamenom vunom. Ugrađen je sustav za grijanje, hlađenje i ventilaciju, sustav vatrodojave, sigurnosna rasvjeta i zaštita od udara groma. Obnovljeni su garderoba, sanitarni čvor i pomoćna prostorija na katu, zamijenjena je cijela višedijelna stakleno-drvena stijena duž prvog kata, a ukupne površine 125 metara četvornih.
U trećoj fazi se otucana je žbuka, postavljen novi parket i nova stolarija, te su završeni elektro-instalaterski radovi., a u završnoj fazi bit će očišćeno postojeće kameno opločenje, kamene ploče stubišta i kamene ploče obloga zida unutar objekta. Zatim je nabavljena informatička oprema nabavlja, UPS i druga informacijsko-komunikacijska oprema.
U konačnici se postavlja modularni stepenasti podest za auditorijum, nabavljaju stolice i radni stolovi za isti, govornica sa podestom i zavjese za cijelu površinu staklene stijene, a sve u skladu s konzervatorskim smjernicama.
– Radovi u fazama duže traju i kompliciranija je procedura, no zato osvajamo veće sufinanciranje, odnosno manje opterećujemo gradski proračun i stoga možemo raditi više projekata istovremeno. Kao dobar primjer faznih radova možemo uzeti Kuću umjetnosti Arsen gdje je cijela priča trajala pet godina, a na kraju smo dobili vrhunski uređeni prostor uz preko pet milijuna kuna bespovratnih sredstava. Dobar primjer će biti i Gradska vijećnica gdje smo do sad ostvarili bespovratno sufinanciranje u iznosu 45 posto, odnosno doslovno smo na svaki euro iz gradskog proračuna pronašli po euro iz drugih, vanjskih, izvora financiranja – ističe Mileta.
Grad Šibenik je za obnovu Gradske vijećnice dobio ukupno 170,5 tisuća eura, dok su ukupni radovi s uključenim PDV-om koštali 370 tisuća eura.
– Očekujem da po završetku zadnje faze obnove korištenje prostora prvog kata Gradske vijećnice bude strože regulirano – zaključno je rekao Mileta.
Splitska firma Deltron je odradila prvu i treću fazu obnove, a drniški Konsa drugu fazu. Izvođač završne faze znat će se po okončanju postupka javne nabave, a rok za dostavu ponuda je 1. rujna.