U povodu obilježavanja Europskog dana pravosuđa, 25. listopada, Županijski i Općinski sud u Šibeniku organizirali su ovoga petka ‘Dan otvorenih vrata’. Šibensku ‘Palaču pravde’ pohodili su tijekom dana malobrojni građani i organizirani posjeti školske djece, a djelatnici sudova pružili su im sve informacija vezano uz funkcioniranje sudova i pravosudne postupke, izuzev informacija o konkretnim predmetima. Svi zainteresirani mogli su razgledati raspravne dvorane, radne prostore sudaca i drugih zaposlenika, arhiv suda i zemljišnik.
– Ovaj dan se od 2003. godine obilježava ovakvim manifestacijama diljem Europske unije, a naš sud ove godine prvi put na ovaj način otvara vrata što će, nadam se, postati tradicija, kazala je Iris Živković, predsjednica Općinskog suda u Šibeniku.
Cilj otvaranja vrata bio je upoznati građane s djelovanjem pravnoga sustava, nadležnostima, ustrojstvu, opremljenosti i aktivnostima koje se poduzimaju u svrhu podizanja učinkovitosti.
– Posebno smo željeli informirati građane o onome što je njima jako bitno, a to su prava i obveze građana u postupcima koji se vode pred sudom. Osobit naglasak stavljamo na mogućnosti mirnog rješavanja sporova čime se bitno skraćuje sudska procedura, naglasila je predsjednica Živković.
Iris Živković vjeruje kako će ovakvo informiranje građana povratiti vjeru da su sudovi oni koji im pružaju garanciju, sigurnost i poštivanje njihovih prava u uvjetima u kojima danas živimo.
– Na Općinskom sudu u Šibeniku, koji obuhvaća i Stalnu sudsku službu u Kninu, trenutno je u radu oko 12 tisuća predmeta uključujući i zemljišno-knjižne predmete. Radimo u četiri zemljišnika. Uz šibenski, po jedan je u Tisnom, Drnišu i Kninu. Od tog broja oko 20 posto predmeta su stariji od tri godine. Sva naša nastojanja su upravljena ka tomu da radimo prvenstveno na tim starim predmetima i da se oni porješavaju što je moguće prije poštivajući prava stranaka na suđenje u razumnom roku, kazala je Iris Živković.
Popularno nazvanih ‘crvenih predmeta’ u kojima je postupak započeo prije 1995. godine na Općinskom sudu u Šibeniku imaju samo tri i sva tri su u radu tako da se za jedan očekuje okončanje postupka do kraja godine.
– Čim uđemo u sljedeću godinu nama u stare predmete ulaze svi oni koje smo zaprimili do 31. prosinca 2014. godine. Dakle već tada oni za nas postaju stari i nastojimo ih što prije privesti kraju. Problem je naravno i priroda naših ljudi. Radije se parniče nego što mirnim putem rješavaju sporove. Suci ukazuju strankama na mogućnost mirnog rješavanja sporova, imamo liste sudaca izmiritelja, postupak je kratkotrajniji i manje skup, međutim, za sada tih predmeta imamo vrlo malo, a još manje sa ishodom sklopljene nagodbe, napominje predsjednica suda Iris Živković.
Općinski sud u Šibeniku, sa službom u Kninu i četiri zemljišnika zapošljava oko 150 djelatnika, zajedno sa sucima. Austrougarska zgrada stara više od stotinu godina, uz intenzivno održavanje, ni izdaleka više ne udovoljava potrebama tolikog broja zaposlenih i količini predmeta koji se obrađuju. Kako je rekla Iris Živković, ne bi se protivili nekom novom prostoru.