Šibenčani, a i njihovi gosti, od danas mogu grad, ali i kanal gledati sa Smričnjaka, legendarnog brda iznad Njivica odakle se u Rujanskom ratu, među ostalim, branio Šibenik. Naime, zamjenik šibenskog gradonačelnika Paško Rakić nakon što je pokrenuo inicijativu za probijanje puta do vrha brda gdje će biti postavljene klupe, stol, stijeg sa hrvatskom zastavom i ploča na kojoj će biti podaci o obrani Šibenika u rujnu 1991. godine, to je danas i ostvario.
– Preplavljen sam osjećajima i ovim putem pozdravljam sve svoje suborce i našega voditljea grupe Dragu Arasa. Bili smo specifična grupa jer nismo imali izvidnicu da nas novodi na naše ciljeve već smo ih gledali, a budući da smo izbarli tu kotu bili smo izloženi konstantnim napadima, a najstrašnije je bilo kad su avioni napadali, zatim tenkovi i minobacači. Srećom tu je bio bunker, izvanredan fortifikacijski objekt koji nas spasio. Kad nam je nestalo granata onda nam je general Ademi donio puno auto novih i rekao ‘Evo, udrite’ – kazao je Željko Maloča pripadnik minobacačke grupe ‘Pero’.
Smričnjak je bila jako bitna lokacija u Rujanskom ratu, a pripadnici minobacačke grupe sami su je izabrali. Naime, imali su minobacač bez nišanskih sprava, a sa tog mjesta mogli su vidjeti gdje granata pada. Imali su savršen pregled područja oko sebe, ali su i sami bili meta aviona ipak nitko od njih nije nastradao.
– Dosta toga me veže za taj lokalitet jer sam cijeli Rujanski rat proveo u Crnici u garaži iz koje smo direktno gledali što se događa na Smričnjaku i svaki uslik smo pomno pratili znajući tako da naši branitelji imaju sve pod kontrolom. Ovo što smo napravili uređenjem lokacije je samo vraćanje duga ljudima koji proveli rujanski rat ovdje kao i svim braniteljima Šibenika i Hrvatske. Moramo jasno i glasno reći da je bitka za Šibenik bila prekretnica Domovinskog rata. Na nas krenula velikosprska agresija i naši branitelji su iz ničega stvorili nešto te je ovo ne samo šibenska pobjeda nego i cijele Hrvatske – zaključio je Paško Rakić.