Šibenčani, a i njihovi gosti, već će od sredine rujna svoj grad, ali i kanal moći gledati sa Smričnjaka, legendarnog brda iznad Njivica odakle se u Rujanskom ratu, među ostalim, branio Šibenik. Naime, zamjenik šibenskog gradonačelnika Paško Rakić pokrenuo je inicijativu za probijanje puta do vrha brda gdje će biti postavljene klupe, stol, stijeg sa hrvatskom zastavom i ploča na kojoj će biti podaci o obrani Šibenika u rujnu 1991. godine.
– Mi smo trenutačno na jednoj od povijesnih točaka jer ovdje su se u rujnu 1991. godine događale jako važne stvari za Šibenik, a na koje bismo htjeli podsjetiti sve naše sugrađane, također i ove mlade generacije koji nam dolaze i koji trebaju znati što se ovdje događalo u tijekom Rujanskog rata. Želimo omogućiti što lakši pristup našim sugrađanima, ali i našim gostima na ovo mjesto s kojeg puca prekrasan pogled na Šibenik, kao i na Šibenski kanal i most – kazao nam je Rakić.
Želja mu je, dodaje, probuditi svijest sugrađana o ranim devedesetima, ali i turistima pružiti lokaciju s koje puca neprocjenjiv pogled. Možda, veli, to bude još jedna u nizu atrakcija Šibenika.
– Riječ je o jako važnoj poziciji u vrijeme Domovinskog rata jer su tu bile postrojbe Hrvatske vojske koje su od ničega stvorile oružanu silu koja je obranila grad. Svi znamo da je Jugovojska došla do Šibenskog mosta. Ako se dobro sjećam, ovdje je bila jedna minobacačka bitnica koja je dala silan doprinos u obrani grada. Ako se ne varam, u tim postrojbama sudjelovao je i general Rahim Ademi – objasnio je dogradonačelnik Rakić te dodao da, naravno, više o tome znaju branitelji koji će biti i pozvani na otvorenje vidilice na Smričnjaku.
Rekao je također da se mnogi Crničani sjećaju bitnice na Smričnjaku, kao, uostalom, i on kada je kao malo dijete iz svoje kuće gledao ratna zbivanja. Upravo zato će vidilica biti otvorena u drugoj polovici rujna kada se obilježava slavna Rujanska bitka.
– U prvoj fazi ćemo otvoriti pristupni put, formirati odmorište s vidikovce, a stavit ćemo i stijeg s hrvatskom zastavom kao vječni znamen i spomen na sva ona događanja koja su bila tijekom Domovinskog rata – poručio je Rakić te pojasnio kako svi radovi prve faze koštaju oko 70 tisuća kuna što financira gradska uprava.
Što se tiče građevinskog dijela posla, on ide punom parom, objasnio nam je viši savjetnik za građevinsko-tehničke poslove u komunalnom uredu, Ante Nakić.
– Napravit ćemo otprilike 500 metara puta koji ćemo proširiti na širinu od 3,5 do četiri metra. Na samom vrhu ćemo napraviti okretište za automobil. Bit će i kolni i pješački prilaz. Radovi napreduju dobro i kroz desetak dana bi sve trebalo biti gotovo. Bit će moguć pristup biciklistički, pješački i automobilski – objasnio je Nakić.
Inače, minobacač sa Smričnjaka, uz neizostavne topove sa Žirja odigrao je ključnu rolu u obrani Šibenika. Zanimljivo je da su topnici sa Smričnjaka imali slijepi minobacač, bez nišanskih sprava, ali su bili toliko uigrani da su pogađali praktički naslijepo. I uz pomoć njihove herojske obrane zaustavljena je Jugovojska, a Šibenik ostao slobodan grad.