Skice Izvedbenog projekta Poljane, koji su izradili autori pobjedničkog rada na javnom natječaju Atelira Minerva, izazvale su puno bure u javnosti i ‘živahnu’ raspravu na društvenim mrežama.
Iz Društva arhitekata Zagreb, generalno govoreći, ne vide nikakav problem u manjim doradama bilo kojeg natječajnog rješenja. Tvrde kako je sasvim uobičajeno da se natječajni rad i izvedbeni projekt razlikuju jer je natječajni rad bio na razini idejnog projekta koji se tijekom izrade izvedbenog projekta dodatno i detaljnije razrađuje. O konkretnim radovima i projektima ne žele govoriti, već to prepuštaju samim autorima.
Franko Vidović među prvima je reagirao na 3D prikaze izvedbenog projekta Poljane i u svom facebook statusu napisao kako ‘ovo što je gospodin gradonačelnik Burić prezentirao kao ‘izgled nove Poljane’ niti jednim svojim dijelom ne odgovara prvonagrađenom autorskom radu koji je nagrađen na javnom arhitektonsko urbanističkom natječaju.
Franko Vidović tvrdi kako je pobjednički rad znatno izmijenjen u bitnim detaljima.
– Izmjene su brojne, kontakt sa Knjižnicom i tretman kule nisu više isti, ubačene su neke tribine i klupice koje u natječajnom radu nisu postojale, sraz sa kazalištem je daleko dramatičniji, zaklanja se pročelje kazališta i više nego je to bilo u natječaju. Fontana nije ni blizu izgledom onoj u natječajnom radu. Mislim da su ovim izmjenama u nepovoljniji položaj dovedeni svi ostali koji su se odazvali na natječaj te da bi se trebalo oglasiti Društvo arhitekata Zagreb i demantirati mene ili Burića, kazao nam je Franko Vidović.
Autori natječajnog rješenja i Izvedbenog projekta Poljane iz dubrovačkog Ateliera Minerva tvrde kako projekt Poljane nije izmijenjen niti u jednom dijelu osim što je na traženje investitora, Grada Šibenika, garaža proširena na tri etaže što je bilo doslovno precrtavanje planirane etaže još dva puta.
– Popločanje trga ostalo je isto kao i u natječajnom rješenju, a visine ulaza u garažu prema kazalištu i količina zelenila su skoro isti kao i u idejnom projektu, rekla nam je Ivana Tutek jedna od autorica prvonagrađenog rada iz Ateliera Minerva.
– Nije neobično da dolazi do sitnih izmjena kao rezultat rješenja problema koji se pojave u razradi projekta. Kaskadno gledalište prema knjižnici dio je razrade planiranog prolaza u prvu etažu garaže koji je bio predviđen u idejnom rješenju, a sada je samo preciznije definiran, kaže Tutek.
I Danijel Mileta, zamjenik gradonačelnika Šibenika, tvrdi da nije došlo do bilo kakvih bitnih izmjena u uređenju Poljane.
-Arhitekti Ateliera Minerva svom su radu, u dogovoru s Gradom Šibenikom, dodali još dvije etaže garaže i to je jedina izmjena. Svi ostali detalji uređenja Poljane samo su razrađeni. Lokacija fontane ostala je ista samo je formom prilagođena uvjetima. Elementi nadstrešnica nisu se mijenjali kao ni lokacija ulaza u garažu, čija se jedna etaža iz natječajnog rada samo još dva puta ponavlja, kazao nam je Mileta.
Franko Vidović ustraje i na tome kako garaža sa tri etaže, kako je zamišljena u tom projektu, prometno neće moći funkcionirati i stvarat će dodatne zastoje kakvi se već sada događaju u glavnoj ulici. Po njemu je jedino rješenje s ulazom na poziciji nasuprot ex. kina Tesla.
– Na stranu problem isplativosti projekta, on nije prometno funkcionalan i to će potvrditi svaki prometni stručnjak. Poljanu treba urediti kao mediteranski trg, a garaže treba graditi s privatnim investitorom u Dragi i na lokaciji Vatrogasnog doma. Što se tiče brojnih izmjena u izvedbenom projektu mislim da to više nije pitanje za arhitekte, već za pravnike, zaključuje Vidović.
Rad arhitekata Ateliera Minerva pobijedio je na natječaju Društva arhitekata i u veljači prošle godine Grad Šibenik je s njima potpiso ugovor za izradu projektne dokumentacije za izgradnju i uređenje trga Poljana. Ugovor je vrijedan 1,3 milijuna kuna plus PDV.