Zaposlenici šibenskog Centra za socijalnu skrb neće u podne sudjelovati u polusatnom prosvjedu u tišini na koji je sve sve zaposlenike u sustavu socijalne skrbi pozvao Sindikat zaposlenika u djelatnosti socijalne skrbi Hrvatske.
Kako su nam potvrdili iz sindikalne podružnice u Šibeniku, oni su već ‘glasno’ prosvjedovali i nitko od nadležnih nije ih čuo, niti išta poduzeo.
Inače, poziv na prosvjed ‘Čujete li našu šutnju?’ organiziraju kao odgovor nadležnim institucijama za ignoriranje gorućih problema u sustavu i nespremnost da se sustav uredi na dobrobit radnika i korisnika.
Podsjetimo, u ožujku 2019. godine djelatnici Centra za socijalnu skrb Šibenik okupili su se tijekom pauze ispred svog sjedišta kako bi izrazili nezadovoljstvo stanjem u sustavu. Socijalni radnici godinama su očekivali kako će njihove interese zaštititi resorno ministarstvo i strukovne udruge i ne žele više dopuštati narušavanje njihovih ljudskih prava, profesionalnog digniteta i prava korisnika. Tvrde da je resor socijalne skrbi već desetljećima zapušten.
– U šibenskom centru zaposleno je 40 osoba i po aktualnom pravilniku, koji je nerealan, nedostaje 13 stručnih radnika. Stvarne potrebe su veće, a jedan od razloga su i brojne ovlasti koje su nam nagurane iz drugih sustava, rekla je tada Davorka Grbac Plavčić, ravnateljica Centra za socijalnu skrb Šibenik.
Uz zahtjev od nadležnog ministarstva i čelnih državnih institucija da prihvate svoj dio odgovornosti za probleme u sustavu socijalne skrbi, šibenski socijalni radnici zahtijevaju primjenu propisanih standarda i njihovo usklađivanje s europskim standardima jer samo u šibenskom Centru svi stručni radnici rade s dvostruko većim brojem korisnika nego što propisuje pravilnik, a dodatno su prisiljeni biti skrbnici za jednog do devet štićenika. Tražili su i reformu centara za socijalnu skrb kroz razdvajanje višestrukih i međusobno nespojivih uloga koje sada imaju u svojim postupanjima, zatim smanjivanje broja javnih ovlasti centara, kojih je više od stotinu te izmjenu zakona kojim im je nametnuta obveza prihvaćanja skrbništva.
Nezadovoljni ignoriranjem nadležnih šibenski socijalni radnici odlučili su tako da, nakon što su jasno govorili o problemima, danas neće šutnjom upozoravati na nečinjenje nadležnih institucija.