To više nije ljubav prema odbojci, to je ludost. Tako Toni Skelin opisuje odnos njegova oca Paskvala prema odbojci, prema Odbojkaškom klubu Šibenik 91. Međutim, svjestan je Toni da i on već lagano ima ‘simptome’ te zaluđenosti. Da je odbojka i njega potpuno uzela, da ustaje i liježe s mislima na taj sport, na klub, na treninge, utakmice i sve ostalo. Jer osim što još uvijek igra za prvu momčad kluba, Toni je i trener mlađih kategorija. Trenutno skrbi za oko 160 mladih odbojkaša i odbojkašica. Taj broj nikad nije bio veći u klubu.
– Raste iz godinu u godinu. Primjerice, ove godine imamo ukupno pet natjecateljskih ekipa. Osim seniora koji se, eto već 19 godinu natječu u prvoj ligi, a i sljedeće će, tu je još jedna muška ekipe te dvije ženske. Cure se natječu u drugoj i trećoj ligi te u mlađe kadetskoj ligi, dok momci igraju drugu ligu, i to s ekipom u kojoj je jedan senior i jedan junior, dok su ostali kadeti. Tome treba dodati i županijsku ligu za djevojčice, koja se sastoji od 12 turnira, odnosno okupljanja, a koja je podijeljena na kategorije. Dakle, ima nas. Ono što me veseli jest da svake godine u natjecanje uvedemo 15 novih djevojaka, dakle koje su s nama od prvog osnovne do četvrtog srednje – priča Skelin mlađi.
Puno je to posla, organizacije, koordiniranja. Kako sve to stigne?
– Tako da vikend počnem planirati od ponedjeljka. Od ponedjeljka do petka imamo 16 treninga, a onda dolaze utakmice svih tih ekipa. S tim da ujutro radim kao profesor tjelesnog u Osnovnoj školi Meterize, tu je i obitelj, imam krasnu dvogodišnju curicu, a čak sam našao vremena i za teretanu. Ali kad se nešto voli sve se stigne – veli Toni, koji je u svijet odbojke ušao kao šestogodišnji dječak. Trenerskim poslom bavi se, pak, posljednjih šest godina. I ne misli tako brzo odustati.
– U ovom gradu nogometa i košarke pravi je uspjeh uopće se baviti odbojkom, opstati. Puno njih pita i starog i mene što je to što nas drži, jel nam ikad došlo da dignemo ruke od svega. Ali, ponavljam, kad nešto voliš…Ja sam, primjerice, nakon završetka faksa radio sve i svašta. Bio sam, između ostalog, spasilac na plaži, nosio sam kašete, radio sam neko vrijeme i kao pomoćni trener i KK Jolly. Ali, onda shvatiš da jest lijepo imati stalna primanja, ali zašto raditi nešto što ne voliš? – pita se Toni.
Ono što je valjda svima jasno jest da OK Šibenika 91 ne bi bilo da nije bilo Skelina.
– Prve natruhe osnivanja kluba pojavile se se 1991., a službeno je osnovan 1994. godine. Stari nije imao ništa osim ideje da bi osnovao muški klub. Kupio je dvije lopte i krenuo. I, evo, klub je i dalje, tu, i kako sam kazao, već je skoro dva desetljeća u prvoj ligi – kaže Toni.
Inače, OK Šibenik 91 iz gradskog proračuna dobiva 120 tisuća kuna, što je 60 tisuća kuna manje od prijašnjih godina. Grad Zadar pak, ističe Toni, za odbojku izdvaja 600 tisuća kuna.
– Naši seniori, za razliku od onih zadarskih, su plaćeni. Nikad se nije dogodilo da im je klub ostao dužan nakon sezone, pa i po cijenu da obitelj digne kredit. Sjećam se, jednom je došao račun od 30 tisuća kuna za struju u dvorani, a kako se morao hitno podmiriti, obitelj je posudila taj novac. Bitno je da idemo dalje. Ne tražimo ništa, samo da nas se pusti da radimo – veli Toni, koji smatra da bi klub, kada bi dobio mali poguranac od Grada, vrlo brzo imao i žensku ekipu u prvoj ligi.
– Sponzora nemamo, donatora nešto malo, ali, što je tu je. Mi nastavljamo gurati – zaključio je Toni. To je valjda ta ludost.