Prije točno dvadeset godina, u veljači 2005., Ivana Smoje ostvarila je izniman uspjeh na svjetskoj sceni ljepote. Na prestižnom izboru “Mrs. World – Izbor za najljepšu gospođu svijeta” u Indiji, u turističkom gradiću Aamby Valley, osvojila je titulu prve pratilje među pedesetak natjecateljica iz cijelog svijeta.
– Nisam imala nikakva očekivanja, niti da ću ući u finale, a kamoli osvojiti plasman. Čak sam avionsku kartu za povratak kupila za dan izbora, samo sat vremena nakon finala, pa sam propustila i završni party na kojem su se dijelile statue i nagrade. Srećom, poslali su mi ih naknadno poštom – kaže Smoje.
Kako kaže, ključni trenutak koji je pridonio visokom plasmanu bilo je nacionalno predstavljanje održano dva dana prije finala. Natjecateljice su tada u narodnim nošnjama imale tri minute da predstave svoju zemlju. Ivana je nosila haljinu “Jadran” izrađenu od ribarske mreže s aplikacijama otoka Jadranskog mora.
– Predstavila sam Hrvatsku, našu kulturno-povijesnu baštinu, netaknutu prirodu i čisto Jadransko more. Osjećala sam da sam tada briljirala – kaže.
Manekensku karijeru započela je u Šibenskoj agenciji Leona, a još prije izbora “Mrs. World” sudjelovala je i na natjecanju za Kraljicu Hrvatske, gdje je osvojila titulu druge pratilje Kraljice Dalmacije.
Nakon svjetskog izbora, otvorile su joj se brojne poslovne prilike, kako u inozemstvu, tako i u Hrvatskoj. Nastupala je na revijama Cro-a-Portera, Fashion Weeka i drugim modnim događanjima. Ipak, poziv da ponovno predstavlja Hrvatsku na istom svjetskom izboru odbila je jer je te godine rodila sina Bartola.
Dvadeset godina kasnije, Ivana održava kontakte s bivšim natjecateljicama putem zajedničke Facebook grupe.
– S Mrs. Finske i Mrs. Poljske sam ostala bliska prijateljica. Obje su bile kod mene doma – otkriva nam.
Iako više ne razmišlja o natjecanjima ljepote, prijateljice je nagovaraju da se prijavi za “Miss baka”, natjecanje za koje do nedavno nije ni znala da postoji.
– Nedavno sam postala baka prekrasnog unučića Tome, kojeg sam dobila od svog starijeg sina Jere. Naravno, šalim se na račun toga, jer smatram da za tako nešto treba imati volje, vremena i elana, a ja više nisam za to – zaključuje uz smijeh Ivana.