Postoje određene geste, pokreti tijela i način govora koji otkrivaju da vam osoba ne govori istinu. Mislite da je teško razotkriti lažljivca? Zapravo i nije, naravno, ako znate čitati između redova.
Mnogo toga otkriva govor tijela i lica, ali istina se može iščitati i iz riječi, kažu stručnjaci. Otkrivamo vam načine na koje možete raskrinkati lažljivca.
- Stara mudrost kaže da lažljivci izbjegavaju izravan kontakt očima, ali ipak budite oprezni – mnogi lažljivci to znaju pa namjerno gledaju u oči. Ako vam se čini da to neko radi previše napadno, i to može biti znak laganja.
- Što vaš sugovornik čini s usnama? Ako ih grize, iskrivljava ili oblizuje, vrlo vjerojatno laže. Takvi potezi usnama klasičan su znak krivnje.
- Lažljivci imaju običaj dodirivati svoje lice u trenutku kad izgovaraju laž. Posebno često dodiruju nos pa obratite pozornost na to.
- I tijelo mnogo otkriva o laganju. Ako vaš sugovornik često sliježe ramenima, okreće se i vrpolji ili križa ruke, vrlo je velika vjerojatnost da vam laže.
- Lažljivci često dok govore mucaju ili oklijevaju, odugovlače, govore sporo i ubacuju hrpu nepotrebnih riječi koje produljuju njihov govor. Sve to služi odugovlačenju kako bi se osoba dosjetila dobre laži.
- Katkada ljudi prije odgovora uistinu moraju napraviti kratku pauzu čisto kako bi se prisjetili tražene informacije pa nemojte odmah napadati. No ako vam osoba (a to se posebno često susreće u ljubavnim vezama) odgovara kao robot, odnosno imate osjećaj da stalno vrti iste rečenice, vrlo vjerojatno je laž uvježbala već prije.
- Ako vam osoba daje mnoštvo informacija i prije nego što ste je pitali, vrlo su velike šanse da nešto skriva i da joj obilje informacija koje iznosi služi isključivo kao zaštita od eventualnih sankcija.
- Kada ih suočite s činjenicom da rade nešto što ne bi trebali, lažljivci će zauzeti vrlo napadački stav. Oni koji su nevini češće zauzimaju obrambeni stav.
- Kada odgovaraju na pitanja koja ih terete za neko nedjelo, lažljivci se ne koriste kratkim odgovorima kao što to čini većina ljudi. Oni odgovaraju proširenim rečenicama: ‘Ne, ja nisam proteklu noć proveo u striptiz klubu’ ili ‘Ne, ja nisam spavao s tom ženom.’
- Lažljivci će vam odgovarati na pitanje korištenjem istih riječi koje ste vi izgovorili ili će odabrati opciju protupitanja. To je još jedna tehnika prikrivanja vlastitih laži.
- Ako baš ne moraju, lažljivci neće koristiti izjave u prvom licu.
- Lažljivci često pretjerano naglašavaju detalje u svojoj priči, čak i ako to nema nikakve veze s ključnim pitanjem.
- Vrlo često lažljivci između sebe i sugovornika stavljaju neki predmet koji im je nadohvat ruke (knjigu, šalicu ili laptop). Čine to nesvjesno kako bi se zaštitili.
- Lažljivci vole koristiti riječi kojima pojačavaju svoju ‘iskrenost’ pa ih nerijetko možete čuti kako govore: ‘Da budem savršeno iskren’, ‘Potpuno iskreno’ ili ‘Kunem se’
- Ako sumnjate da vam sugovornik laže, u jednom trenutku naglo promijenite temu razgovora. Ako vam osoba laže, vidjet ćete olakšanje na njezinu licu. Ako vam je osoba govorila istinu, primijetit ćete da je zbunjena.
- IZVOR:novizivot.net