Staklo, opušci, nezaštićene površine, visoki betonski pragovi, sve to glavne su zamjerke većine roditelja na dječja igrališta na području Šibenika. Nisu rijetkost ni narkomanske šprice, te razbijene i dotrajale sprave za igranje. Roditelji kažu kako su neka igrališta obnovljena, no i dalje nisu posve sigurna.
– Primjerice, na Konzumovom igralištu kod Baldekina postoji jedna manja betonska konstrukcija, kućica za igranje, koja je poprilično opasna. Na Vidicima su, srećom, preuredili, pa više ne vire posvuda zahrđali vijci, opasni rubovi i ostalo. Ali, igralište kod sportske dvorane na Baldekinu još uvijek ima dotrajale, previsoke klize i visoke betonske pragove u pješčaniku. U sličnom je stanju i drugo igralište na Baldekinu u Kamenarskoj ulici. Kliza je previsoka, ljulje su potrgane, daske s klupa iščupane – primjećuje jedna mlada majka iz Šibenika.
Čini se da ni sav trud ne pomaže. Igralište na Bualama, je obnovljeno, ali je ubrzo opet demolirano. Novo Konzumovo igralište na Baldekinu je također više puta oštećivano, dok igralište na Šubićevcu naprosto ne može ‘preživjeti’ burne noćne pohode preko vikenda.
VANDALI UNIŠTAVAJU
– Koliko god se mi trudili, dječja igrališta su rupa bez dna. Naprosto, čim ih obnovimo, vandali ih ubrzo unište. Buale su najbolji primjer, dok na Šubićevcu ne možete ništa napraviti – tamo je nekoliko kafića koji preko vikenda privlače dosta ljudi, svatko toliko netko nešto razbije – kaže Siniša Burić, direktor gradskog komunalnog poduzeća Zelenilo, zaduženog za održavanje igrališta za djecu.
Burić ističe kako su troškovi održavanja previsoki, jer svaka sprava za igranje košta preko 10 tisuća kuna.
– Čim se razbije, primjerice, klackalica, očekuje nas veća investicija. Sve sprave moraju biti u skladu s europskim standardima, što znači da su po izdržljivosti višestruko lošije od onih starih, željeznih sprava na kakvima su se igrale generacije današnjih roditelja – kaže Burić.
PRIORITET ZA OBNOVU
U sklopu gradskih zelenih površina nalazi se trinaest dječjih igrališta koje tvrtka Zelenilo redovito pregledava i obnavlja prema programu održavanja komunalne infrastrukture, ističu u Odjelu za komunalne djelatnosti Grada Šibenika. Dodaju kako će napraviti listu prioriteta za obnovu nakon uvida u stanje do kraja mjeseca. U 2012. godini za izgradnju i modernizaciju dječjih igrališta Grad Šibenik je uložio milijun kuna iz proračunskih sredstava. U prosincu ove godine otvoreno je i prvo dječje igralište u Raslini – ističu u gradskoj upravi.
– U 2013. godini za izgradnju i modernizaciju dječjih igrališta predviđeno je 300 tisuća kuna. Dio opreme za uređenje i obnovu dječjih igrališta naručen je krajem prošle godine od proračunskih sredstva za 2012. godinu, a igrališta će biti uređena i oprema postavljena ove godine. Upravo zato je iznos proračunskih sredstava namijenjenih igralištima za ovu godinu manji jer je dio novca prošle proračunske godine utrošen u prosincu – poručuju iz gradske uprave. No, sve to mala je utjeha roditeljima koji sa svojom djecom nemaju gdje kvalitetno provesti slobodno vrijeme u gradu koji, ironije li, nosi titulu grada – prijatelja djece.