Jeste li predali oružje na uništenje? Pod motom ‘Manje oružja – manje tragedija’ šibensko kninska policija još je prije pet godina počela akciju prikupljanja ilegalnog oružja koja je do danas rezultirala zbirkom od 53 automatske puške vjerojatno ‘kalašnjikova’ te čak 107 komada dugog i kratkog oružja. Predano je nešto više od 470 kilograma eksploziva, čak 505 ručnih bombi i preko 60.000 komada raznog streljiva.
JOŠ SE VRAĆA
– Samo ove godine vraćeno je ukupno jedna automatska puška, 151 komad rasprskavajućeg oružja, od čega 82 ručne bombe, 16 komada dugog i kratkog oružja, 11 780 komada raznog streljiva i 2.5 kilograma eksploziva- kazala je Marica Kosor, glasnogovornica PU Šibensko kninske. Najviše oružja zaostalog iz Domovinskog rata vraćano je 2008. godine, ali zanimljivo je kako je veći broj automatskog oružja vraćen tek 2011 godine.
Policija još uvijek poziva građane da vrate oružje jer ukoliko ga na neodgovarajući način skladište postoji velika mogućnost njegovog samoaktiviranja, a posljedice toga mogu biti vrlo kobne. Sva sreća sve je manje nesavjesnih građana koju opasne i ubojite naprave ostavljaju na smetlištu.
-Prije početka akcije i u njenim početcima ručne bombe , kao i druga rasprskavajuća sredstva najčešće su pronalaženi na divljim odlagalištima smeća, uz protupožarne putove, a posebno na Crnom brdu, uz kontejnere za smeće, međutim u posljednje vrijeme građani uglavnom dragovoljno predaju oružje policiji uz prethodnu obavijest- tvrdi Marica Kosor. Podsjetimo, Šibensko kninska županija je bila nagrađena s 20.000 USD zato što je 2008. godine bila jedna od četiri županije koje su ostvarile najveći povrat oružja. Jedno istraživanje kaže da je trenutno u Hrvatskoj je registrirano ukupno 307.447 komada vatrenog oružja od čega je 299 727 komada vatrenog oružja u vlasništvu 138 004 fizičke osobe, a 7 720 u vlasništvu pravnih osoba. Dakle, da zaključimo oko tri posto stanovnika još uvijek posjeduje barem jedan komad oružja. Prema podacima Ministarstva unutarnjih poslova, najviše naoružanih je u Zagrebačkoj županiji, gdje je evidentirano nešto više od 68.000 komada. Najmanje oružja evidentirano je u Međimurskoj županiji . Najviše je registrirano oružja za lov: pištolja, pušaka s glatkim ili užlijebljenim cijevima, revolvera, poluautomatskih pušaka…