Od ideje da Zadar participira u osnivanju šibenskog studija energetike i zaštite okoliša, na zadovoljstvo mnogih, odustalo se. Sveučilište u Zagrebu na čelu s rektorom Aleksom Bjelišem podržalo je plan županijske i gradske vlasti da Krešimirov grad dobije novu kategoriju akademskog obrazovanja. Prvi inženjeri energetike i zaštite okoliša u studentske klupe bi trebali sjesti već dogodine na jesen, ukoliko se na vrijeme izrade studijski programi. Ova je vijest usred priča o ‘smrti’ grada Šibenika i lijepljenju šoneta, došla u pravi čas.
RIJEŠEN PROBLEM PROFESORA
Prijepori koji su se prije godinu dana mogli čuti kako gradski oci inzistiraju da se spomenuti studij osnuje pod kapom zadarskog Sveučilišta otklonjeni su, a krajem godine konačno su i napisana sva potrebna pisma namjere. Nakon polugodišnje blokade projekta, održan je sastanak u zagrebačkom Rektoratu na kojem je tamošnje Sveučilište prihvatilo biti mentor šibenskog studija. Time je osiguran dugo upitan profesorski kadar.
Kakav će biti odaziv budućih studenata zainteresiranih za zvanje inženjera energetike trebali bi znati već ove jeseni. Mladi bi kadar mogao vrlo brzo postati ‘traženom robom’ na šibenskom Zavodu za zapošljavanje budući da je nedavno najavljeno novo ulaganje u vjetroelektrane na brdima iznad Danila. Naime, energetska tvrtka specijalizirana za investiranje u obnovljive izvore energije RP Global CSE tamo će graditi nove vjetrenjače pa bi ulaganje u obrazovanje u energetici za šibenski kraj moglo postati jedan od način izlaska iz dugogodišnje gospodarske stagnacije.
PODSTANARI NA VELEUČILIŠTU
Što se prostora tiče, novi studiji bi za početak trebali biti podstanari na šibenskom Veleučilištu.
– Nismo službeno kontaktirani o svemu, ali smo apsolutno otvoreni za suradnju te želimo pomoći. Ako novi studij ima problem s prostorom, početak nastave može realizirati na Veleučilištu u Šibeniku – komentirao je prodekan za poslovanje VUŠ-a Ivica Poljičak.
S obzirom da studij mora biti samoodrživ, a egzistirat će po principu javno-privatnog partnerstva aktivirat će se i zainteresirani investitori koji bi trebali biti sukreatori programa obrazovanja mladog inženjerskog kadra.
Začetnik ideje, Zvonko Pešić, ravnatelj Šibenske privatne gimnazije, ističe, kako se u čitavoj priči nije zaboravilo na želju osnivanja šibenskog Sveučilišta.
– To je naš dugoročni cilj. Imati Sveučilište u Šibeniku sa tri studijska programa, energetike, zaštite okoliša i akvakulture, o kojoj će se raditi u idućim fazama razvoja. No to je jedan krvav i mukotrpan proces, ali koji će donijeti korjenitu promjenu slike Šibenika – uvjeren je Pešić.