Građevinski radovi na odlagalištu Bikarcu ulaze u završnu fazu i napredak radova je očit. Već se sada, umjesto brda smeća, može vidjeti uređena odlagališna ploha. Dosadašnje gradsko odlagalište postat će Regionalni centar za gospodarenje otpadom. Inače, obavljeni radovi obuhvatili su sanaciju postojećeg odlagališta otpada i izgradnju nove suvremene odlagališne plohe. Otpad će se na novu plohu odlagati u skladu sa standardima Europske unije, pri čemu je mogućnost štetnog utjecaja na okoliš svedena na najmanju moguću mjeru. Bikarac će tako postati prvi centar za gospodarenje otpadom usklađen s europskim standardima gospodarenja otpadom. Njegova izgradnja najvećim dijelom financirana je sredstvima Europske unije kroz ISPA program. Ukupna vrijednost investicije iznosi 8,82 milijuna eura, od čega se šest milijuna eura odnosi upravo na sredstva ISPA-fonda. Grad Šibenik je, pak, osigurao 1,57 milijuna eura, a 1,25 milijuna eura Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
– Izražavam svoje osobno zadovoljstvo i u ime ministarstva, jer je prva faza projekta Bikaraca uspješno dovedena do kraja. Riječ je o modernom postrojenju, a svi skupa znamo koliko je problema bilo, te na koje se sve barijere i prepreke nailazilo pri realizaciji ovog projekta. Moram odati priznanje Stipi Tomićiću, direktoru Gradske ćistoće koji je vodio projekt, ali i cijeloj njegovoj ekipi koja je u jednom vrlom kratkom roku, a nakon određenog vremenskog razdoblja, u kojem je projekt stajao, projekt iznijela do kraja i dovela u završnu fazu. Sada ih čeka još jedan veliki posao – druga faza, kako bi se ispoštovao kompletan memorandum koji je potpisan s Europskom unijom. Rok je kratak i jasan, do 30. lipnja sve mora biti gotovo – kazao nam je zamjenik ministrice zaštite okoliša i prirode Hrvoje Dokoza, nakon što je posjetio Šibenik i obišao Bikarac.
Što donosi druga faza, pitali smo doministra Dokozu.
– Ona obuhvaća nabavku opreme, neki strojevi već su u isporuci. Ujedno, paralelno se izrađuje studija koja će definirati daljnju tehnologiju. Čeka nas još puno posla. Pohvalio bih Grad i Županiju koji su dali vrhunske stručnjake u radnu skupinu. Apsolutno ćemo koordinirati sve daljnje korake s Gradom i Županijom. Smatram da je ovaj projekt od velikog značaja za cijelu Šibensko-kninsku županiju, te još jednom napominjem da bilo kakav razvoj ove županije nije moguć bez rješavanja pitanja kvalitetnog zbrinjavanja otpada. Radi se intenzivno i na studiji koja će dati odgovore kada će se krenuti s trećom fazom projekta, odnosno izgradnjom mehaničko-bioloških postrojenja i pretovarnih stanica.
Tko će zapravo upravljati centrom – je li je to Grad i njegova tvrtka Gradska čistoća ili će za tu svrhu Županija osnovati svoju tvrtku, oko čega je došlo i do prijepora?
Pitanje upravljanja bit će definirano pri konačnoj fazi završetka. Moram još jednom ponoviti da je cijeli projekt dosad vođen od strane direktora Gradske čistoće i njegove ekipe. Projekt je u više navrata bio u mrtvoj fazi, stajao dvije do tri godine, a upravo zalaganjem ovih ljudi koji su radili i po 12 sati dnevno i najzaslužniji su da je projekt u ovoj fazi završetka i da lovimo rokove za drugu fazu. Stoga im odajem veliko priznanje. Dakle, postoji mogućosti, da Gradska čistoća nastavi s upravljanjem ovog centra. Uostalom Grad Šibenik je investirao jako puno sredstava u ovaj projekt.
U zadnje vrijeme pojavili su se određeni navodi kako će se Bikarac koristiti i za odlagalište smeća s područja Splitsko-dalmatinske županije!?
Splitsko-dalmatinska županija nije vezana na Bikarac. Napominjem još jednom da je ovo županijski centar gospodarenja otpadom, dakle, isključivo za Šibensko-kninsku županiju i građane Šibenika, a što je i predviđeno potpisanim memorandumom s Europskom unijom. Bikarac je ogledni primjer za Hrvatsku, a u tijeku je izrada strategije gospodarenja otpadom u okviru koje će biti točno definiran konačan broj regionalnih centara u Hrvatskoj. Strategija je u završnoj fazi, te će vrlo brzo biti poznate lokacije i broj centara. Na taj način ispunit ćemo sve svoje potpisane obveze prema Europskoj uniji. Ujedno, u pripremi je novi Zakon o otpadu, usklađen s novom europskom direktivom o smanjenju otpada.
Župan Pauk: Neka se ministra Holy izjasni – tko će upravljati Bikarcem!?
Za komentar najave doministra Dokoze o mogućnosti da Bikarcem nastavi upravljati Gradska čistoća – pitali smo šibensko-kninskog župana Gorana Pauka.
– Dosad se u javnosti pogrešno interpretiralo da bi Bikarcem trebala upravljati tvrtka u vlasništvu Županije. Riječ zapravo o tvrtki županijskog ili regionalnog karaktera čiji bi dioničari bili svi gradovi i općine s područja županije, jer se i njihovo smeće zbrinjava na Bikarcu. Dakle, takva tvrtka treba upravljati Bikarcem, a što je predviđeno potpisanim memorandumom s Europskom unijom, a ne nikako Gradska čistoća Šibenik. No, izgleda da će o tome ipak odlučiti politika. Zatražio sam sastanak s ministricom Mirelom Holy i od nje ću zatražiti da se jasno izjasni – namjerava li izaći iz već utvrđenog sustava upravljanja Bikarcem i kako će se pravdati pred Europskom unijom – kazao je župan Goran Pauk.
O TEF-u: Nastavlja se sanacija!
– Projekt čišćenja i sanacije prostora bivšeg TEF-a, ponovno je vraćen u izvršnu fazu. Odobrena su sredstva i kreće se u nastavak sanacije. Taj problem je dugo bio prisutan i riješit će se na zadovoljstvo svih građana Šibenika – kazao je doministar Hrvoje Dokaza.