Brojne Šibenčanke i Šibenčane privuklo je sinoćnje otvaranje zanimljive izložbe „ULTIMA MODA: Prva šibenska modna revolucija – Stoljeće mini suknje u Šibeniku“ u Galeriji kluba Azimut. Autor izložbe je Stanko Ferić, a organizirala ju je Udruga Volim Šibenik uz podršku Grada Šibenika, Udruge Kolektiv 4B i kluba Azimut.
Ključni dio izložbe su stoljeće stare fotografije nepoznatog snimatelja nastale na šibenskoj Poljani, rivi, gatu Vrulje, molu Krka, tvrđavi Barone, na Vidilici i šibenskim teniskim terenima, a upotpunjene su fotografijama iz albuma poznatih povijesnih šibenskih obitelji. Fotografije nepoznatog autora prikazuju Šibenčanke koje prate modu i svjetske modne trendove. Izložba je obogaćena i fotografijama iz privatnih albuma šibenskih obitelji Šupuk, Zelalia, Zuliani, Petković, Mattiazzi, Bulat, Šarac, Grubišić, Knežević, Andrić, Miliša, Paić, Matavulj i Belamarić koje ne svjedoče samo o modi i hrabrom iskoraku Šibenčanki iz okova konzervativizma i nametnutog ćudoređa nego su dokument vremena velikih društvenih promjena koje su Šibenčanke pokrenule.
“Na njima su zabilježeni povijesni trenutci, pojava nove moderne, dinamične Šibenčanke koja prihvaćajući za to doba nezamislivo smionu modu, demonstrira i svoje političke stavove te ulazi u otvoreno borbu za ženska prava i ravnopravnost žena.Te su fotografije nepoznatog autora jedinstveno svjedočanstvo o povijesnom trenutku kada Šibenčanke odbacuju okove patrijarhalnih i konzervativnih stega te to manifestiraju kratkim frizurama, podizanjem ruba suknji i haljina iznad koljena, pravom da puše i čitaju novine na javnom mjestu, zalaze u kavane bez muške pratnje, nose hlače i ravnopravno sudjeluju u javnom životu. Te su fotografije zapravo alat kojim progovaramo o počecima borbe za ženska prava u Šibeniku”, kazao je autor Stanko Ferić
O tim sociološkim i povijesnim aspektima izložbe „Stoljeće mini suknje u Šibeniku”, uz njega govorila je i sociologinja, aktivistica i feministica Maja Šintić koja je tu priču smjestila u širi okvir.
Izložba Stoljeće mini suknje u Šibeniku upotpunjena je potpurijem fotografija Šibenčanki koje su ponijele mini suknje tijekom druge modne revolucije šezdesetih i sedamdesetih godina 20-tog stoljeća te su je zadržale i kasnije sve do naših dana. Izaslanik Grada Šibenika Paško Rakić, istaknuo je važnost čuvanja šibenske baštine i projekte kulture sjećanja poput ove izložbe koji osnažuju šibenski zavičajni identitet i obogaćuju Šibenik.
Bilo je to zapravo multimedijalno putovanje u šibensku povijest jer su posjetitelji, dok su razgledavali stoljeće stare fotografije uživali u glazbi na koju su Šibenčanke i Šibenčani plesali u hotelu Krka 1925. i 1926. godine.