– Osvrnut ću se na Luju Marunu, začetnika arheologije u Hrvata, koji je Bribirsku glavicu nazvao hrvatskom Trojom. Velika Mrdakovica je tada hrvatska Mikena- kaže Toni Brajković, arheolog Muzeja grada Šibenika, voditelj arheološkog lokaliteta Velika Mrdakovica u zaleđu Vodica.
Za šest dana bit će gotova prva faza radova na lokalitetu, gotova je otprilike petina arheoloških radova. Kad bi se sve zgotovilo, za nekih 10-15 godina, Velika Mrdakovica bi postala jedina arheološka lokacija na svijetu koja je u potpunosti istražena. Radi se o velikom zahvatu uređenja tri odvojena arheološka lokaliteta, liburnsko-rimskog na samom tjemenu brda, nekropole na padini i rimske cisterne u podnožju u jednu arheološku cjelinu.
Radovi se sufinanciraju u okviru projekta HERA, a raspoloživi budžet za Šibensko-kninsku županiju iznosi 272 tisuće eura, od čega je 15 posto financirala Županija.
– Nastojat ćemo izvući što više novaca iz EU da se radovi na Veliko Mrdakovici u potpunosti završe. Provedbom ovog projekta doprinijet ćemo i razvoju kulturnog turizma. Slični projekti koji su već realizirani potaknut će razvoj jedne od 12 kulturnih ruta predviđenih projektom HERA- rekao je jutros na lokalitetu župan Goran Pauk.
– Uređenje ovog jedinstvenog arheološkog parka uvelike će doprinijeti kulturno-turističkoj ponudi grada Vodica i cijele županije- rekla je gradonačelnica Vodica Branka Juričev- Martinčev.
Na lokalitetu će se postaviti i solarna rasvjeta, info table i teleskopi na kovanice jer se s Velike Mrdakovice pruža veličanstven pogled.
Po arheološkim nalazima i materijalima, može se povezati sa arheološkim lokalitetima u Apuliji, Santoriniju, a pronađene su i cigle Pansiane, izrađene u carskim radionicima cigli u Akvileji.