Nakon nedavne, vrlo posjećene i zanimljive izložbe ‘Brodolom Mijoka – probuđena tajna murterskog mora’ autorice Marine Lambaše, muzejske savjetnice u Muzeju grada Šibenika, još samo nekoliko dana dijeli nas do iznimnog kulturnog događaja ali ovaj put ne u matičnoj kući u Šibeniku.
Naime, Marina Lambaša će u utorak,10. rujna u 19 sati otvoriti svoju novu izložbu ‘Misterij majstora Fortezze – europska baština šibenskoga gravera’ u Galeriji Klovićevi dvori u Zagrebu koju je pripremila u koautorstvu s Florom Turner Vučetić.
Riječ je o prvoj monografskoj izložbi koja obrađuje rad šibenskog kasno-renesansnog majstora Oracija Fortezze s kojom će se javnosti predstaviti europski značaj ovog domaćeg zlatara i gravera.
Po riječima Marine Lambaše, izložba je koncipirana tako da će u uvodnom dijelu kroz povijesni kontekst biti prezentiran položaj Šibenika i Dalmacije u 16. stoljeću i to originalnim vedutama i grafičkim prikazima kartografa i grafičara Martina Kolunića Rote i Natalea Bonifacija, inače suvremenika Oracija Fortezze.
Posjetitelji će moći vidjeti prvi datirani i potpisani pladanj majstora Fortezze iz British Museuma u Londonu koji se smatra jednim od njegovih najimpresivnijih radova.
Drugi dio izložbe obrađuje naručitelje Fortezzinih radova koji su isključivo bili iz redova plemićkih obitelji čiji grbovi se nalaze na posudama što potvrđuje da je bio izuzetno cijenjen među visokim dužnosnicima mletačkog plemstva u 16. stoljeću.
Autorica je obradila i funkciju ukrasnih pladnjeva, koji i dalje ostaju dijelom nepoznanica. U bogatim kućama, pladnjevi su bili vertikalno postavljeni na namještaju ‘credenza’ karakterističnom za 15. i 16. stoljeće koji je bio prekriven finim tkaninama ili tepisima u salonima za primanje gostiju i svečane objede. Tako će posjetitelji na izložbi moći vidjeti pladnjeve, vrčeve, posude i zdjelu iz Museo Correr u Veneciji i Museo Nazionale del Bargello u Firenci.
Među sačuvanim i potpisanim djelima Oracija Fortezze nalaze se i okovi za korice matrikula (matičnih knjiga bratovština) koje su bile važan dio tadašnje šibenske svakodnevice što će biti prezentirano prikazom originalne matrikule iz Dijecezanskog muzeja Šibenske biskupije.
– Kroz zapise šibenskih bilježnika, saznaje se da je Fortezza imao ulogu u izradi freske na središnjoj apsidi u crkvi sv. Ivana, zatim posvetnog natpisa na sjevernom portalu Katedrale sv. Jakova iz 1555. godine i na izradi grobnice biskupa Ivana Lucija Štafilića – rekla je Marina Lambaša.
U većini sačuvanih dokumenata iz tog vremena Fortezza se titulira kao ‘majstor zlatar’ koji je radio zlatarske radove na području Šibenika i Dalmacije međutim taj dio ostaje nepoznanica s obzirom na to da nema njegovih sačuvanih radova ali će se prikazati predmeti zlatarskog obrta iz tog vremena koji se čuvaju u Šibeniku.
Ipak, kuriozitet na izložbi je šibenski pladanj s grbom obitelji Grimani, otkupljen 1982. godine posredstvom Flore Turner Vučetić, koautoricom izložbe, koji se danas čuva u Muzeju grada Šibenika.
Kroz izvanredne posudbe iz Victoria&Albert Museuma u Londonu posjetitelji izložbe dobit će uvid u raskoš ikonografskih tema i simbolike, dekorativnog repertoara a na jednom predmetu uočen je i autoportret majstora Oracija Fortezze.
Izložba je realizirana u suradnji s Galerijom Klovićevi dvori i moći će se razgledati do 10. studenoga 2024. godine na adresi, Jezuitski trg 4, Zagreb.