Sedmu sjednicu Gradskog vijeća jutros je otvorilo pitanje poskupljenja komunalne naknade u Šibeniku. Naime, Šibenčani od ove godine plaćaju umjesto 24 lipe po kvadratu komunalnu naknadu od 48 lipa po kvadratu. Šibenski gradonačelnik Željko Burić kazao je kako je ta odluka usvojena još u 5. mjesecu prošle godine pa ga, kaže, čude padobranske tiskovne konferencije lokalnog SDP-a na ovu temu.
– Komunalna naknada u Šibeniku je još uvijek donjoj razini prosjeka u Hrvatskoj. Treba napomenuti da se komunalna naknada vraća građanima, namjenski se koristi za uređenje kvartova, a vrlo je važna za ukupni proračun – ističe Burić dodajući kako je Kukuriku koalicija na državnoj razini ta koja je opteretila građane.
UDAR NA GOSPODARSKE SUBJEKTE
-Ta ista koalicija na lokalnoj razini nas proziva da smo građane opteretili, a mi smo ih samo doveli u hrvatski prosjek, a oni isti doveli su do propasti firmi, opteretili su gospodarstvo i danas imamo 390 tisuća nezaposlenih – kazao je Burić. Draško Lambaša iz HNS-a objašnjenja gradske uprave ne drži opravdanim pa je zatražio da se visina komunalne naknade vrati na staro.
– Luka Šibenik, primjerice, po novom obračunu mjesečno placa 60 tisuća kuna naknade, a dosada je plaćala 25 tisuća kuna. Kao što vidite to je strašan udar na najveće gospodarske subjekte u gradu koji zapošljavaju velik broj ljudi – poručio je Lambaša. No, gradonačelnik je ostao pri svom stavu.
– Zar želite da Šibenik skine gaće i zaustavi svoj razvoj? To je najmanje opterećenje svake tvrtke, a razmišljamo o tome da građani dobivaju odvojene račune za komunalnu naknadu kako bi vidjeli da nije riječ o visokom mjesečnom poskupljenju – zaključio je gradonačelnik.
JAVNI RADOVI U MJESNIM ODBORIMA
Vijećnici i zamjeraju što komunalne tvrtke poput Zelenila i Gradske čistoće rijetko zalaze u neke kvartove, a da je obrnuto građani bi lakše podnosili plaćanje skuplje komunalne naknade. Šibenski dogradonačelnik Dane Mileta složio se s tom konstatacijom te je otkrio kako upravo zbog toga Grad u ovoj godini namjerava pokrenuti javne radove.
– Angažirali bi se nezaposleni s Biroa koji bi bili pri ruci čelnicima mjesnih odbora i gradskih četvrti te im pomogli sanirati probleme – izjavio je Mileta.
Gradski vijećnici na koncu su glasovali o prijedlogu oporbe da se komunalna naknada vrati na stari iznosi, no prijedlog nije prošao.