Prosinac je, što se kiše tiče, ekstremno sušan mjesec! Premda do kraja mjeseca odbrojavamo posljednje dane, sigurno je kako će mjesec završiti upravo s takvim meteorološkim obilježjem. Potvrđuje nam to Ksenija Cindrić-Kalin iz Državnoga hidrometeorološkog zavoda, piše Slobodna Dalmacija
– Ostala su nam još dva dana do kraja mjeseca, no već sada vidimo kako je aktualni mjesec, zbog nedostatka oborina, ekstremno sušan mjesec – kaže Ksenija Cindrić-Kalin.
– Na svim dalmatinskim postajama u prosincu 2015. godine nisu zabilježene oborine te je kao takav bio najsušniji prosinac otkad postoje mjerenja. Prosječno se može očekivati oko 104 litre oborina na postaji Split-Marjan, do 149 litara u Dubrovniku. U Hvaru je najsušnije bilo 1948., kad je zabilježeno tek 3,3 litre oborina, a u Splitu 2006. samo 6,6 litara – kaže Ksenija Cindrić-Kalin.
Studeni je također bio vrlo sušan u srednjoj Dalmaciji, odnosno ekstremno sušan na južnoj jadranskoj obali iako je zabilježeno trodnevno kišno razdoblje od 22. do 25. u tom mjesecu. Prosječno se u Splitu, u studenome, očekuje oko 113 litara oborina, a ove je godine palo samo 41,8 litara.Strah od mraza
Kako će se dugo sušno razdoblje odraziti na poljoprivredu, što će biti s agrumima, drugim voćkama, pitanja su koja se nerijetko postavljaju stručnjacima. Što kaže mr. Stanislav Štambuk iz Savjetodavne službe RH?
– Stanje nije dobro, kiša nam nije pala već dva mjeseca, a u ovo vrijeme, zbog dužeg razdoblja sunčanog vremena, brojne su kulture propupale, jabuke i šljive su u cvatu… – govori mr. Štambuk.
– Takvo stanje je trenutno zadovoljavajuće, no što će biti ako nakon iznimno toplog razdoblja stigne jako zahlađenje? To bi mogla biti katastrofa za cijeli proljetni urod! Najgore što se u ovoj fazi vegetacije može dogoditi jest nagla, velika hladnoća, ako bude oko nule, to je još dobro, no bojim se da bi se u slučaju daljnjih, naglih, snižavanja temperatura, pupovi mogli smrznuti, a to će značiti i velike štete u poljima – upozorava mr. Štambuk. Za voćke i druge kulture se u ovoj fazi malo što može učiniti. Jedino što bi bilo dobro jest agrume pokriti perforiranom mrežom i čekati što će vrijeme donijeti.
Suša se odrazila i na hidrološko stanje u cijeloj zemlji, potvrđuje nam Dijana Oskoruš iz Sektora za hidrologiju Državnoga hidrometeorološkog zavoda…
– Stanje još uvijek nije alarmantno, no dosad su već zabilježeni vrlo niski vodostaji – kaže Dijana Oskoruš.
Ovako sušno razdoblje u prosincu, uobičajeno kišnom mjesecu, nije se dogodio nikada, što potvrđuju i službeni podaci DHMZ-a, a kako je počeo, bez kiše, tako će ovaj mjesec i završiti, a posljedice će se tek vidjeti.