Vlasnik TLM-a Igor Shamis ponudio mi je poziciju savjetnika, i to sam prihvatio radi vlastite egzistencije. Shamis je vlasnik tvornice, i ne mora nikoga ništa pitati, a te ‘partizanštine’ i samoupravljanje Sindikata ne bih više komentirao – izjavio je za Jutarnji list Branimir Lepur, bivši predsjednik Uprave TLM Aluminij d.d., koji je otkako je prije dva mjeseca postao savjetnik predsjednika Uprave potpuno promijenio priču. Jer upravo je Lepur s pozicije predsjednika Uprave ovo proljeće odbijao predati tvornicu ruskom investitoru Shamisu i njegovom tadašnjem suradniku Marijanu Stričeviću.
Šibenski Aluminijaš
Prozivao je Shamisa za narudžbu skupocjenog automobila, govorio da traži da mu plaća skupocjena putovanja s računa TLM-a, te je izjavljivao da ga je Shamis tražio da prebaci stotine tisuća eura s računa TLM-a na njegove račune u offshore zonama.
Lepur je tada ruskog investitora prozivao zbog nedostatka novca te optuživao da od njega traži da iz tvornice “izvlači” novac. Na društvenoj mreži Facebook pokrenuta je stranica Dossier Šibenski Aluminijaš, koja se najviše bavi upravo Lepurom.
Objavili su da mu je Shamis dao ugovor s unosnom otpremninom, pa i plaćom, te da su na njega prepisane i dionice tvornice, a da tvrtku navodno tjera u stečaj. Lepur to demantira, ali ne želi otkriti iznos plaće, pa ni otpremnine, kao ni reći posjeduje li dionice šibenske tvornice.
Ali, mnogo je onih koji tvrde da im je Shamis ostao dužan novac. Jedan od njih je i sam Marijan Stričević, bivši predsjednik Uprave koji se nakon dolaska na funkciju razišao sa Shamisom pa je smijenjen.
Stričević je tužio zbog te smjene te prozvao u javnosti Shamisa za prevaru, ali i da mu nije vratio novac koji mu je osobno posudio.
Pisao i Kommersant
Kad je Stričević napustio kompaniju, razotkrio je Shamisovu poslovnu pozadinu te je utvrdio da su i banke saznale za njegovo navodno sumnjivo poslovno ponašanje u tvornici Pilsen Steel u Češkoj te nisu željele dati akreditiv ako vlasnik ne položi milijun eura. Shamis nije želio ni čuti za milijun. Stričević je potom doznao da Shamis nije ni vlasnik tvornice u Češkoj, a o svemu tome pisale su i ruske novine Kommersant.
U međuvremenu je otkrio i da je trgovački sud Republike Udmurtije u Rusiji donio presudu po kojoj Igor Shamis u tvrtku Bummash, koja je u njegovu vlasništvu, mora vratiti milijardu rublji, što je danas oko 16,6 milijuna eura. U presudi se, navodno, navodi da je Shamis oštetio Bummash za taj iznos.
Izvučen novac
Iz izvora sa suprotne strane istražili su, doznajemo, poslovnu Shamisovu prošlost, pa izvor Jutarnjeg lista otkriva shemu po kojoj je Shamis navodno tvornicu Bummash stjerao u stečaj.
-Shamis, kao čelnik kompanije Bummash, podnosi zahtjev za izdavanje kredita banci Zenit. Paralelno osniva kompaniju Eurostyle, i to četiri mjeseca prije odobravanja kredita od strane banke, potom dobiva kredit od banke Zenit na iznos od 20 milijuna eura, a kao osiguranje predaje opremu, strojeve i zalihe.
Istog dana na novu kompaniju Eurostyle s temeljnim kapitalom od 150 eura, a putem dogovora o zajmu, prebacuje milijardu rublji. Također, putem dogovora o zajmu na svoju kompaniju OOO OPIK prebacuje oko 5,000.000 eura. I tako izvlači novac na vlastite kompanije, a tvornicu zadužuje kreditima stavljajući u zalog opremu i strojeve, a ne uloživši bilo kakav novac, i bez pokretanja proizvodnje – tvrdi.
IZVOR: Jutarnji list