U uvali Dumboka svečano je danas otkrivena spomen ploča žrtvama kuge koja je 1649. poharala Šibenik. Crna smrt tada je stanovništvo najvećeg dalmatinskog grada, koji je brojao oko deset tisuća ljudi, srezala je na oko tisuću i pol i u potpunosti mu promijenila razvojni tok.
Povijesni izvori navode kako je kuga u Šibenik stigla zaraženom ukradenom robom. Prva žrtva bio je seljak iz Varoša, a bolest se tada strelovitom brzinom proširila gradom.
Don Stipe Perkov, Zmaj Draganski, pročelnik Zmajskog stola u Šibeniku i u ime Družbe ‘Braća hrvatskog zmaja’ otkrio je spomen ploču svim od kuge umrlim Šibenčanima postavljenu na stijeni na šetnici, kako bi se svaka osoba mogla prisjetiti žrtava kuge te, kako je rekao, ako je vjernik pomoliti, a ako nije, poželjeti im da počivaju u miru.
– Družba ‘Braća Hrvatskog zmaja’ brine da spomen pločama i spomenicima obilježi mjesta gdje su se događale važne stvari. Ovdje, u Paklini, spaljivali su se leševi ljudi koji su tragično stradali u pomoru 1649. –
Osim toga, don Stipe Perkov istaknuo je kao veliku prijetnju Krešimirovom gradu bijelu kugu, odnosno negativan trend broja novorođene djece u Šibeniku, problem kojeg zajedničkim snagama moramo riješiti.
Ivica Poljičak, predsjednik gradskog vijeće i član Družbe, kazao je kako spomen ploča žrtvama kuge ne znači smrt već život.
– Ovdje smo da vidimo kako Šibenik živi unatoč najtežim trenucima njegove povijesti. Posebno nam je drago da ploču otkrivamo u 950. obljetnici Šibenika. Na ovaj način ispravljamo nedostatak da dosad nije bilo nikakvog spomena na njihovo vrijeme – istaknuo je.
Gradonačelnik Burić zahvalio je Družbi što iz zaborava izvlači stoljetnu povijesti.
-Onaj tko nema svoju povijest, nije narod. Šibenik je 1649. izgubio najveće što je mogao, ljudski potencijal. Kad izgubite ljudski potencijal, teško se obnavlja materijalno i prolazno –
Više o tragediji koja je 1649. poharala Šibenik pročitajte ovdje.