Uloga koštanog sustava u organizmu vrlo je važna. Kosti su mehanička potpora, daju oblik tijelu, omogućuju kretanje i istodobno su skladište mnogih kemijskih tvari nužnih za normalno funkcioniranje organizma. Koštanu masu čini ukupna količina koštanog tkiva u kosturu, od čega većinu čini elastična, proteinska potporna tvar, kolagen i najvažniji mineral kalcij, koji daje čvrstoću.
Kosti su organ koji se cijelog života neprekidno mijenja i preoblikuje, a njihova pregradnja (metabolizam) vrlo je dinamičan proces. Odvija se u dvije faze, od kojih je prva resorpcija (razgradnja) koštanog tkiva, nakon koje dolazi do druge, sporije faze, a to je izgradnja novog koštanog tkiva, što završava mineralizacijom kostiju. U izgradnji i razgradnji sudjeluju posebne specijalizirane stanice – osteoblasti i osteoklasti. Kod osteoporoze je važno sprječavati, tj. djelovati preventivno. Cijeli život valja paziti na dostatan unos kalcija (1000 – 1500 mg dnevno) i D vitamina (400 – 800 i.j. dnevno), i to redovitom konzumacijom mliječnih proizvoda i povrća. Potrebno je i umjereno izlaganje suncu, jer je fotokemijsko djelovanje sunca na kožu primaran izvor vitamina D.
Prehrana treba biti uravnotežena, s dovoljnom količinom bjelančevina i pravilnim odnosom kalcija i fosfora u namirnicama. Poželjan je odnos 1:1, a on se nalazi u mlijeku i mliječnim proizvodima, povrću i voću. Prihvatljiv je i odnos 1:2, a nalazimo ga u cjelovitim žitaricama, mahunarkama i ribi. Nepovoljan odnos je u namirnicama izrazito bogatim fosfatima, kao što su meso i mesni proizvodi te topljeni sirevi.
Obnovu koštanog tkiva pospješuje i konzumiranje zelenog lisnatog povrća koje sadržava vitamin K, beta-karoten, vitamin C, kalcij i magnezij, zatim orašastih plodova i sjemenki. Nije preporučljivo pretjerano uzimanje bjelančevina iz mesa, ribe i jaja, i to zbog velikog sadržaja aminokiseline metionina, koja se u organizmu metabolizira u homocistein, što pogoduje razvoju osteoporoze i ateroskleroze. Sportskom društvu Spartak dodijeljena su sredstva kojima će se financirati projektne aktivnosti kroz 24 mjeseca pod nazivom „Sportom, zabavom, edukacijom i glazbom za sretnije umirovljeničke dane“. Ukupna vrijednost projekta iznosi 1.727.992,12 kuna, a iznos EU potpore 1.468.793,30 kuna. Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda. Sadržaj članka isključiva je odgovornost Sportskog društva Spartak.
spartak_umirovljenici