Prevencija bolesti (lat. praeventio = prethoditi, doći ispred) odnosi se na sve postupke kojima se bolest sprječava, odnosno onemogućava. Prevencijom bolesti, te unapređenjem i očuvanjem zdravlja bavi se posebna znanstvena medicinska disciplina, preventivna medicina. Preventivna medicina ima za cilj pravodobno prepoznavanje bolesti i provođenje liječenja kojim se sprječavaju smrt, invaliditet, oštećenja i smanjivanje kvalitete života. Suvremena medicina smatra kako su mjere ranog otkrivanja bolesti, kao i pravodobno prepoznavanje osoba s povišenim rizikom za nastanak određene bolesti jedne od najvažnijih mjera za očuvanje zdravlja. Najvećim uspjehom preventivne medicine drži se iskorjenjivanje (eradikacija) neke bolesti. Najbolji primjer za to je iskorjenjivanje velikih boginja (lat. variola vera) do kojeg je došlo nakon uspješno provedenog cijepljenja.
Tijekom provođenja mjera prevencije, vrši se intervencija (lat. interventio = miješanje, posredovanje), koja predstavlja pravodobno uplitanje u tijek bolesti. Pod intervencijom podrazumijevamo skup mjera koje se poduzimaju kako bi se uklonio ili smanjio rizik razvoja određene bolesti, odnosno skup mjera koje se poduzimaju kako bi se izliječila, zaustavila ili usporila bolest te na taj način spriječilo njeno razvijanje, posljedični invaliditet ili smrt. Intervencija ima najučinkovitije rezultate kada se vrši u što ranijem stadiju bolesti. Postoje primarna, sekundarna i tercijarna prevencija, ovisno o fazi bolesti u kojoj smo intervenirali. Unatoč tome što se rezultati preventivnih aktivnosti često podcjenjuju jer se dobro zdravlje smatra “normalnim” i što se njihovi rezultati vide tek nakon duljeg razdoblja, uspješnost preventivnih mjera odlikuje se u mnogim segmentima – od očuvanja zdravih godina života, kvalitete života i radne sposobnosti pojedinca, do smanjivanja ukupnih troškova zdravstvene zaštite.
Sportskom društvu Spartak dodijeljena su sredstva kojima će se financirati projektne aktivnosti kroz 24 mjeseca pod nazivom „Sportom, zabavom, edukacijom i glazbom za sretnije umirovljeničke dane“. Ukupna vrijednost projekta iznosi 1.727.992,12 kuna, a iznos EU potpore 1.468.793,30 kuna. Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda. Sadržaj objave isključiva je odgovornost Sportskog društva Spartak.
spartak_umirovljenici