U sklopu projekta „Program pomoći braniteljima i članovima njihovih obitelji“ održano je predavanje na temu “Panični napad“. Na predavanju psihologa sudjelovala su 2 hrvatska branitelja. Objašnjen je pojam paničnog napada, njegova obilježja i popratne senzacije. Pojašnjena je razlika između individualnog paničnog napada i paničnog poremećaja kao stanja patološke anksioznosti s ponavljajućih napadima. Zatim su predstavljene neke individualne karakteristike koje mogu pojačati vjerojatnost da će osoba doživjeti panični napad, kao i stresne situacije u kojima se napadi često mogu dogoditi. Za kraj su dane neke sugestije kako si pomoći ako doživljavamo ponovljene panične napade, primjerice distrakcijom, pokušajima opuštanja i tehnikama trbušnog disanja, te odlaskom na psihoterapiju. Također je objašnjeno kako možemo pomoći ako smo u prisustvu osobe koja proživljava napad i kako joj pružiti podršku.
Anksioznost je osjećaj strepnje, uznemirenosti i tjeskobe, praćena tjelesnim simptomima kao što je lupanje srca i znojni dlanovi. Anksioznost svi ponekad osjećamo, ona je normalna i svrhovita jer nas upozorava na opasnost. Međutim, ako se anksioznost javlja izvan opasnosti ona može prerasti u poremećaj. Panični napad karakterizira iznenadno, neočekivano javljanje vrlo intenzivne anksioznosti i straha u trajanju od 10 do 30 minuta. Panični napad praćen je osjećajem nadolazeće propasti i neodoljivom potrebom da se potraži pomoć zbog intenzivnog doživljaja životne ugroženosti. U pravilu je praćeno lupanjem srca, znojenjem, drhtanjem, osjećajem nedostatka zraka, gušenja, vrtoglavicom, gubitkom osjećaja realnosti, strahom od gubitka kontrole… Nakon prestanka paničnog napada osoba se još osjeća uznemirenom i ima potrebu pobjeći s mjesta gdje se javio. U situacijama tjeskobe i napetosti, jako je važno moći se opustiti. Kad osjećamo jaku anksioznost, nekad može pomoći distrakcija – odvraćanje pažnje, npr. gledanje filmova, slušanje glazbe, razgovaranje s bližnjim osobama… Tehnike disanja su također jako korisne – trbušno disanje. tretmani paničnog poremećaja uglavnom su usmjereni na edukaciju o anksioznosti i njenoj svrsi, učenju tehnika opuštanja. Najvažnije je postepeno izlaganje situacijama koje izazivaju panične napadaje i rad na mislima koje mogu pogoršati osjećaje panike
Sportskom društvu Spartak dodijeljena su sredstva kojima će se financirati projektne aktivnosti kroz 24 mjeseca pod nazivom “Program pomoći braniteljima i članovima njihovih obitelji”. Ukupna vrijednost projekta iznosi 1.997.866,10 kn, a iznos sufinanciranja iz ESF-a 1.698.186,19 kn . Projekt je sufinancirala Europska Unija iz Europskog Socijalnog fonda. Sadržaj medijske objave isključiva je odgovornost Sportskog društva Spartak.
Sportsko društvo Spartak