Igranje društvenih igara može osnažiti kognitivne sposobnosti koje slabe kod starijih ljudi. Različita nezavisna istraživanja su pokazala da pad kognitivnih funkcija utječe na svakodnevni život starijih ljudi koji najčešće imaju poteškoće u učenju novih stvari, u dosjećanju imena, pojmova, svakodnevnih događaja, lakše ih je omesti u radu te sporije reagiraju na različite podražaje. Ovakve promjene kod starijih osoba mogu dovesti i do pogoršanja mentalnog zdravlja, kao što je razvoj depresije i anksioznih poremećaja.
Društvene igre su jedna od najstimulativnijih društvenih aktivnosti, naročito u starijoj dobi. društvene igre su predviđene za veći broj igrača, čak i kada su u kompjuteriziranom obliku pa zbog toga olakšavaju socijalne interakcije, smanjuju osjećaj izolacije i stvaraju socijalne veze između pojedinaca. Društvene igre su posebno korisne jer usporavaju kognitivni pad, smanjuju stupanj depresivnosti i dugoročno smanjuju rizik od razvitka demencije kod starijih ljudi.
Sportskom društvu Spartak dodijeljena su sredstva kojima će se financirati projektne aktivnosti kroz 24 mjeseca pod nazivom „Sportom, zabavom, edukacijom i glazbom za sretnije umirovljeničke dane“. Ukupna vrijednost projekta iznosi 1.727.992,12 kuna, a iznos EU potpore 1.468.793,30 kuna. Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda. Sadržaj članka isključiva je odgovornost Sportskog društva Spartak.
spartak_umirovljenici