Protiv 59-godišnjeg državljanina Srbije, ratnog načelnika SUP-a Knin, Županijsko državno odvjetništvo u Splitu je podiglo optužnicu zbog počinjenja ratnog zločina protiv civilnog stanovništva. U vrijeme koje se optuženome stavlja na teret načelnik kninskog SUP-a bio je Milenko Zelenbaba. Danas živi u Vojvodini, a u Šibeniku je 1993. godine osuđen na 20 godina zatvora zbog ratnog zločina protiv civila.
Stavlja mu se na teret da je 3. siječnja 1992. na tada privremeno okupiranom području u Kninskom polju, tijekom oružanog sukoba između agresorskih snaga tzv. JNA, paravojnih snaga i naoružanih pripadnika srpskih paravojnih postrojbi teritorijalne obrane, milicije i vojske protuustavne tvorevine tzv. Republike srpske krajine s jedne strane i regularnih oružanih snaga Republike Hrvatske s druge strane, postupio protivno odredbama Ženevske konvencije.
Tereti ga se da je postupajući u svojstvu načelnika tzv. SUP-a Knin, podređenim pripadnicima milicije naredio da u Kninskom polju, u zaseocima Marići i Velići u kojima su živjeli isključivo građani hrvatske nacionalnosti, provedu racije i pretraže njihove kuće u cilju teroriziranja, zastrašivanja i konačnog protjerivanja građana hrvatske nacionalnosti iz Kninskog polja.
Tog je dana oko 14.00 sati naoružani okrivljenik s većim brojem naoružanih podređenih pripadnika SUP-a Knin, u više vozila i transporterom došao u te zaseoke, odakle je zapovijedao i rukovodio akcijom. Tijekom akcije u kojoj im nije bio pružen otpor, pucali su iz vatrenog oružja po kućama građana hrvatske nacionalnosti, pretražili sve kuće u vlasništvu građana hrvatske nacionalnosti u zaseocima Marići i Velići, pri čemu su iz kuće u vlasništvu A. M. uzeli i odnijeli oko par tisuća njemačkih maraka, svu zlatninu i zadnju plaću njegove kćeri Z. M., dok su po kući A. M. razbijali inventar i namještaj, a petero civila bez ikakvog razloga lišili slobode, priveli ih i zatvorili u zgradu SUP-a u Kninu.
Tereti ih se i da su u zaseoku Marići iz automatskog oružja najprije ranili civila hrvatske nacionalnosti J. Ć. i kada je pao na zemlju ubili su ga pucajući u njega iz neposredne blizine. Radi prikrivanja tog kaznenog djela, na udaljenosti od oko dva metra od mrtvog tijela, postavili su lovačku pušku iz koje su prethodno ispalili jedan hitac, prikazujući da je J. Ć. bio naoružan i da je pucao pružajući im otpor radi čega milicija, odnosno SUP Knin, nikad nije poduzela radnje na otkrivanju i sankcioniranju počinitelja.
Neposredno nakon ove akcije prestrašeni civili hrvatske nacionalnosti napustili su svoje kuće u Kninskom polju i prešli na slobodni dio teritorija Republike Hrvatske, navodi se u priopćenju Županijskog državnog odvjetništva u Splitu.