Čedo Čolović iz Tepljuha, koji je 3. rujna uhićen u Srbiji pod sumnjom da je hrvatski špijun po svemu sudeći samo je sklonjen kako ne bi svjedočio u Hrvatskoj u postupku protiv drugih srpskih oficira. Priča obitelji kako se samo spremao otputovati na berbu grožđa u Tepljuh, možda je bila njegov paravan kako bi mirno otišao iz Srbije u Split gdje je svjedok optužbe. Ne čudi više ni njegovo brzo priznanje i nagodba oko zatvorske kazne koja će ga učiniti nedostupnim sudu u Splitu.
Kako piše Jutarnji list, Čedo Čolović (57), nekadašnji potporučnik Vojske tzv. SAO Krajine iz mjesta Tepljuh kod Drniša, državljanin Republike Hrvatske i Republike Srbije, koji je početkom rujna ove godine po kratkom postupku na Višem sudu u Beogradu osuđen na kaznu zatvora od tri godine zbog suradnje s hrvatskom obavještajnom službom, svjedok je optužbe u optužnici koju je prije osam dana Županijsko državno odvjetništvo u Splitu podiglo pred tamošnjim Županijskim sudom protiv umirovljenoga general majora JNA i tzv. Vojske Republike Srpske Krajine Borislava Đukića i sedmorice bivših oficira JNA i srpske paravojske.
Kako doznaje Jutarnji list, optužnica je velikim dijelom temeljena upravo na iskazima Čede Čolovića i drugih bivših pripadnika ‘krajinske vojske’ koje su ih više puta davali tijekom obavijesnih razgovora s istražiteljima Odjela za ratni zločine Službe kriminalističke policije PU šibensko-kninske, a nakon povremenih dolazaka iz Srbije i boravka u rodnim mjestima u okolici Drniša i Knina.
Dakle, upravo je Čedo Čolović trebao biti jedan od ključnih svjedoka u procesu hrvatskog pravosuđa protiv jugosrpskih oficira, danas državljana Republike Srbije, okrivljenih za najteže ratne zločine.
Kao što je poznato, samo je pet dana proteklo od uhićenja Čede Čolovića u Beogradu do izricanja sudske presude, a kojoj je prethodilo njegovo navodno priznanje krivnje i nagodba s Višim javnim tužiteljstvom o trogodišnjoj zatvorskoj kazni.
Očito je da se srbijansko pravosuđe grubo uplelo u hrvatske sudske postupke protiv ratnih zločinaca, a i obavještajne službe Srbije očito su dobro informirane o iskazima koje svjedoci daju na hrvatskim sudovima. Hrvatske državne vlasti u ovom slučaju još nisu reagirale