Alarmantni rezultati novih mjerenja zagađenja u kninskoj laguni uz pogone DIV-a, koji potvrđuju količine ugljikovodika i tri tisuće puta veće od dopuštenih, bit će proslijeđeni Državnom inspektoratu koji već planira objedinjeni nadzor na toj lokaciji.
Potencijalno ozbiljna ekološka bomba, kako lagunu zove Marko Jelić, gradonačelnik Knina, zagađena je višestruko iznad dozvoljenih razina. Po rezultatima ispitivanja, koja je radio Agronomski fakultet iz Zagreba i nedavno ih prezentirao zainteresiranim stranama, u mulju lagune su velike količine ugljikovodika i teških metala. Primjerice, u ovdašnjim poljoprivrednim tlima cinka ima 100 miligrama, a u jednom uzorku mulja ima čak 69 tisuća miligrama. Dopuštena količina ugljikovodika je 50 miligrama, a u jednom uzorku iz lagune ima čak 156 tisuća miligrama.
Prezentaciji u Kninu, na kojoj se nije pojavio nitko iz DIV-a, nazočila je Sanja Slavica Matešić, pročelnica županijskog Odjela za zaštitu okoliša i komunalne poslove, koja je predložila da se najnoviji nalazi iz lagune proslijede Državnom inspektoratu.
– Korisno je da inspektori imaju najnoviji nalaz uoči ponovnog izlaska na teren. Za sada bi trebalo poduzeti mjere koje se mogu odraditi u najkraćem roku. Prije svega potrebno je spriječiti daljnji dotok otpadne vode u lagunu, a svi rezultati upućuju da je riječ isključivo o otpadnoj vodi iz DIV-a. Druga ‘vatrogasna’ mjera bila bi uklanjanje trstike koja je natopljena ugljikovodicima i njezino neškodljivo zbrinjavanje. Sve bi to trebao odraditi vlasnik zemljišta, odnosno DIV – kaže Slavica Matešić.
U Županiji i Gradu Kninu upoznati su s tim da DIV radi na prikupljanju dokumentacije za izgradnju pročistača, no Slavica Matešić, mišljenja je da sve to ide presporo.
– Trajno rješenje problema je bioremedijacija, odnosno postupak u kojem mikroorganizmi sami razrađuju toksične tvari. To bi se provodilo kroz Life projekt, no prijava je moguća tek sljedeće godine i, ako prođe, provedba bi krenula 2021. godine. Ne znam imamo li više dovoljno vremena za taj projekt. Problem je i što bi nositelj projekta mogao biti samo DIV kao vlasnik terena na kojem je laguna, a oni su, svojim nedolaskom i upornim odbijanjem odgovornosti za stanje lagune, pokazali koliko im je stalo. Grad Knin i Županija mogu samo savjetovati i grintati, a jedino Inspekcija zaštite prirode i okoliša može naložiti DIV-u bilo koji zahvat, kao što su im naredili postavljanje brana za zaštitu Orašnice i Krke – kaže Sanja Slavica Matešić.