‘Sve škole štrajkaju danas, osim Osnovne škole Vidici. Učitelji su zaprijetili djeci da će im dijeliti neopravdane sate ne dođu li djeca na nastavu’, ispričala je za Šibenski portal majka jednog drugaša. Koliko je istine u cijeloj priči, doznali smo od ravnatelja OŠ Vidici Darka Relje, koji je kratko poručio kako dijete ne može dobiti neopravdani sat ako ne dođe na nastavu kod učitelja koji nije u štrajku.
– Nije istina da škola ne štrajka. Štrajk je u tijeku, međutim nekolicina djelatnika radi. Prema službenoj tablici Ministarstva, dvije trećine učitelja ne radi, a jedna trećina radi. Hoće li dijete danas doći na nastavu kod učitelja koji nisu u štrajku ili neće, može odlučiti jedino roditelj, ali neopravdanih sati nema. Dijete ne može nositi teret štrajka na svojim leđima – rezolutan je bio Relja na naš upit.
Naime, danas se u svim osnovnim i srednjim školama u Hrvatskoj održava novi val štrajka, jer Vlada i dalje ne pristaje na zahtjeve Sindikata hrvatskih učitelja i Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama Hrvatske, koji traže povećanje koeficijenta složenosti poslova za 6,11 posto. Proteklog utorka u cirkularnom štrajku sudjelovale su 22 škole s područja Šibensko-kninske županije, a na njega se tada odazvalo 71 posto učitelja iz OŠ Vidici.
– Dio kolegica iz Osnovne škole Vidici tada su stvarale probleme i prijetile da će dijeliti neopravdane sate ako djeca ne dođu na nastavu, jer one nisu bile u štrajku. Međutim, to nije dozvoljeno raditi – objašnjava Marina Paškalin, županijska povjerenica Sindikata hrvatskih učitelja.
Uz OŠ Vidici, proteklog utorka manji odaziv na štrajk zabilježen je i u OŠ Pirovac i Primošten gdje je štrajkalo manje od 70 posto zaposlenih.
– S obzirom na drugih 20 škola među kojima je u većini zabilježen odaziv od 90 posto, a u osam škola 100 posto, prošli štrajk članova sindikata i nečlanova bio je na razini do iznad 90 posto – dodaje Paškalin.
Inače, tijekom jutra je propao i pokušaj mirenja Sindikata znanosti i visokog obrazovanja s Vladom, pa je najavljeno da će se 24. listopada održati jednodnevni štrajk na fakultetima diljem Hrvatske. Oni su, podsjetimo, također zatražili povećanje plaća dijelu članova s najnižim plaćama, i to radi otklanjanja razlika između radnih mjesta u sustavu znanosti i obrazovanja te istovrsnih radnih mjesta u sustavima javnih službi.